AktüelEkolojiÇin verdiği iklim taahhüdüne rağmen altı ayda 24 kömürlü santral projesine onay verdi

Greenpeace tarafından yapılan incelemeye göre Çin'in 2060 yılında karbon nötr olma hedefine rağmen, yerel eyaletler 2021 yılının ilk yarısında 24 kömürlü elektrik santrali projesine onay verdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 29, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Çevre örgütü GreenpeaceÇin‘in yerel yönetimlerinin 2021 yılının ilk yarısında verdiği kömür santrali onaylarının yüzde 80 azaldığını açıkladı.

Ancak bu iyimser tabloya rağmen yerel yönetimler yılın ilk yarısında 5,2 GW kapasitesinde 24 yeni kömür yakıtlı elektrik santraline onay verdi.

‘Kömür konusunda karışık sinyaller’

Greenpeace Doğu Asya’nın Pekin merkezli proje lideri Li Danqing, “Kömür konusunda hala karışık sinyaller var. Bu da finansal ve çevresel risklere yol açar” ifadelerini kullandı.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, BM Genel Kurulu 75’inci oturumunda yaptığı konuşmada, ülkenin 2030 yılına kadar karbon emisyonlarını zirveye çıkaracağını 2060 yılına kadar da karbon nötrlüğüne ulaşacağını duyurmuştu.

Elektrik arzını gerekçe gösteriyorlar

Devlet Başkanının açıklamalarından bu yana yerel yönetimlerin yeni kömür projelerinin onaylarını yavaşlattığını belirten Danqing “Ancak eyaletler açıkça kömüre mali destek bekliyorlar” ifadelerini kullandı.

Eyaletlerin yeni projeleri onaylarken temel argümanları ise “uzun vadeli elektrik arzının güvence altına alınması”. İklim krizinin neden olduğu sıcak dalgaları Guangzhou ve Xi‘an şehirlerinde elektrik arz krizlerine neden oldu. En çok kömür projesini öne süren iller de Shaanxi, Guangdong, Gansu ve Guizhou oldu.

‘Yeni enerji sistemleri incelenmeli’

Danqing “Kömür kapasitesi, enerji arzını güvence altına almak için bir numaralı seçenek olarak görülmesi  ve eyaletler, enerjiyi güvence altına almanın ulusal bir çıkar olduğunu düşünmesi kömür projeleri inşa etmeye davetiye çıkarır” dedi.

Greenpeace tarafından yapılan açıklamada “Eyalet hükümetleri yeni enerji sistemleri geliştirmek için yeşil üretim kapasitesi yatırım seçeneklerini incelemeli” tavsiyesinde bulundu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık