AktüelMüzakerelerÇin, Kıbrıs Konferansı İçin Hazır

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Çin’in Kıbrıs sorunuyla ilgili uluslararası konferansa katılma konusunda herhangi bir itirazının olmadığını ifade etti. TAK’ın aktardığı, Politis gazetesinin “Çin de Uluslararası Konferans için Hazır… Neofitu’yla da Görüşme” başlıklarıyla verdiği haberinde, Neofitu’nun dün, Çin Adalet Bakanlığı Müsteşarı Yuan Shuhong önderliğindeki Çin Hükümeti ve Çin Komünist Partisi heyetiyle görüştüğünü yazdı. Habere göre görüşmenin ardından açıklamada bulunan Neofitu, Çin’in Kıbrıs sorunuyla ilgili uluslararası konferansa katılma konusunda herhangi bir itirazının olmadığını söyledi. Çinli heyete Kıbrıs...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 10, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, Çin’in Kıbrıs sorunuyla ilgili uluslararası konferansa katılma konusunda herhangi bir itirazının olmadığını ifade etti.

TAK’ın aktardığı, Politis gazetesinin “Çin de Uluslararası Konferans için Hazır… Neofitu’yla da Görüşme” başlıklarıyla verdiği haberinde, Neofitu’nun dün, Çin Adalet Bakanlığı Müsteşarı Yuan Shuhong önderliğindeki Çin Hükümeti ve Çin Komünist Partisi heyetiyle görüştüğünü yazdı.

Habere göre görüşmenin ardından açıklamada bulunan Neofitu, Çin’in Kıbrıs sorunuyla ilgili uluslararası konferansa katılma konusunda herhangi bir itirazının olmadığını söyledi.

Çinli heyete Kıbrıs Rum tarafının, Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin Kıbrıs sorunuyla ilgili uluslararası konferansa katılması yönündeki tezini aktardığını anlatan Neofitu, Çin heyetinin “bir Çin, bir Kıbrıs” tezini yeniden vurguladığını belirtti.

Çin’in de Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik çabalarda destekleyici olduğunu anladıklarını ifade eden Neofitu, Pekin’in de Tayvan’la sorun yaşadığını söyledi.

Güvenlik Konseyi üyelerinin uluslararası konferansa katılım yönteminin sorulması üzerine Neofitu, AB gibi Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin de katılmasını istediklerini belirterek, konunun gerek BM Genel Sekreteri, gerekse Güvenlik Konseyi daimi üyelerine kalmış olduğunu ifade etti.

Haberde Çinli heyetin önceki gün AKEL liderliğiyle de görüştüğü belirtildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık