AktüelEkolojiÇin Devlet Başkanı Xi Jinping, COP26’ya yazılı açıklamayla katılacak

Çin Devlet Başkanı'nın yazılı açıklaması dünya liderlerinin konuşmaları başladıktan sonra COP26'nın resmi internet sayfasına yüklenecek.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 1, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in pazartesi günü Glasgow‘daki Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) 26’ncı Taraflar Konferansı’na (COP26) yazılı bir açıklama şeklinde hitap edeceği duyuruldu.

Xi’nin açıklaması, ABD Başkanı Joe Biden ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un aralarında bulunduğu dünya liderlerinin konuşmalarının ardından resmi konferans internet sitesine yüklenecek.

UNFCCC Sekretaryası’na göre Başkan Xi, zirveye yazılı bir açıklamayla katılacak tek lider olacak.

Salgından bu yana ülkeden çıkmadı

Dünyanın en büyük sera gazı emisyonu kaynağı olan Çin, pazar günü başlayan ve önümüzdeki iki gün liderler tarafından yapılacak konuşmalarla devam edecek COP26’da kilit bir oyuncu.

Ancak Xi Jinping, Covid-19 salgını başladığından bu yana Çin’den ayrılmamıştı ve konferansa katılması da beklenmiyordu.

Konferansa aylar kala yeni iklim taahhütlerini açıklayan Çin emisyonlarını 2030’dan önce zirveye çıkaracağını ve 2060 yılında ise net sıfır emisyona ulaşacağını duyurmuştu.

BM Genel Kurulu’nda konuşan Çin Devlet Başkanı son olarak denizaşırı kömürlü elektrik santralleri inşa etmeyi bırakacağını belirtmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık