Ekonomi PolitikPolitikaChristodoulides: Kıbrıs ve ABD ilişkileri “stratejik önem” taşımaktadır

New York’ta bulunan Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides, salı günü ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İlişkilerinden Sorumlu Müsteşarı Aaron Wess Mitchell ile görüştü. Görüşmenin ardından açıklamada bulunan Bakan, Kıbrıs ve ABD’nin bir dizi konular üzerinde ortak bir yaklaşım paylaştıklarına işaret ederek, iki ülke arasındaki ilişkinin “stratejik önem” taşıyan bir ilişki olduğunu belirtti. Christodoulides toplantının sonucundan memnun olduğunu ifade ederek, toplantının sonuçlarının çok yakında açıklanacağına ve somut bir şekilde iki devlet arasındaki ilişkilerin stratejik önemini göstereceğine...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 26, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

New York’ta bulunan Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides, salı günü ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İlişkilerinden Sorumlu Müsteşarı Aaron Wess Mitchell ile görüştü.

Görüşmenin ardından açıklamada bulunan Bakan, Kıbrıs ve ABD’nin bir dizi konular üzerinde ortak bir yaklaşım paylaştıklarına işaret ederek, iki ülke arasındaki ilişkinin “stratejik önem” taşıyan bir ilişki olduğunu belirtti.

Christodoulides toplantının sonucundan memnun olduğunu ifade ederek, toplantının sonuçlarının çok yakında açıklanacağına ve somut bir şekilde iki devlet arasındaki ilişkilerin stratejik önemini göstereceğine inandığını söyledi.

İyi haber alan bir kaynağa göre, görüşme sırasında ikili ilişkiler ile bölgedeki jeostratejik meseleler ele alındı. Dışişleri Bakanı Christodoulides’in kasım ayında Washington’a yapacağı ziyaret ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile yapacağı görüşme sırasında beklenen açıklamalar yapılacak.

Bu arada, Wess Mitchell, Kıbrıslı Bakan ile yaptığı görüşmenin ardından Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias ile bir araya geldi.

Christodoulides, Wess Mitchell ile yaptığı görüşmeyi “yararlı,  yapıcı ve verimli” olarak niteledi. “en önemlisi ise görüşmenin sonuçları yakın gelecekte açıklanacak ve yapılacak açıklamalarla Kıbrıs ve ABD arasındaki stratejik ilişkilerin önemini göstereceğine inanıyorum. Doğu Akdeniz dâhil bir dizi konular üzerindeki ortak yaklaşımlarımız var ve sorunların ele alınması amacıyla ortak eylemlerimiz olacak ve bölge ile ilgili olumlu bir ajanda teşvik edilecek” dedi.

Bakan, tüm bu açıklamaların yakın gelecekte, üst düzey karşılıklı ziyaretler sırasında yapılacağını söyledi. Christodoulides açıklamanın güvenlik, enerji ve siyasi konuları ile  hem uluslararası toplumu hem de özellikle Doğu Akdeniz bölgesini ilgilendiren bir dizi konular üzerinde yapılacağını belirtti.

Christodoulides, “ABD-Kıbrıs ilişkileri ile yakın gelecekte nasıl devam edeceğimize dair bir açıklama olacak” dedi.
ABD Dışişleri Bakanı ile görüşmenin ne zaman yapılacağı hakkında bir soruya Bakan, konu üzerinde yakın gelecekte açıklamalar yapılacağı yanıtını verdi.

Bakan, yapılacak açıklamaların Kıbrıs ve ABD arasındaki ilişkileri ve ayrıca bölgesel işbirliği, bölgesel düzeydeki eylemlerle ilgili açıklamalar olduğunu ifade ederek, daha iyi sonuçlar alınması amacıyla aynı endişeleri olan ve aynı yaklaşımları paylaşan ülkelerin ortak eylemlerde bulunması hedefine atıfta bulundu.

ABD hükümeti tarafından Kıbrıs sorunu üzerinde hareketlenme olduğuyla ilgili bir başka soruya Bakan, “ABD tarafından önemli bir ilgi var; uzun yıllar sürecek bir ilgi, barış gücüyle ilgili bir ilgi, ABD- Türkiye ilişkilerden kaynaklanan bir ilgi var. Tabii ki söz konusu konular ele alındı ve dinlediğim şeylerden memnunum” yanıtını verdi.

ABD hükümetinin, BM Güvenlik Konseyi’nin UNFICYP ile ilgili toplantısı sırasındaki görüşü ve ABD’nin bazı kısıtlamalar talep etmesiyle ilgili başka bir soruya Kıbrıslı Bakan, ABD hükümetinin talep ettiği kısıtlamalar salt Kıbrıs’taki barış gücü ile ilgili olmadığını, ABD tarafından sunulan kriterlerin barış misyonlarıyla ilgili olduğunu belirtti.

ABD’nin, Türkiye’nin, Doğu Akdeniz bölgesiyle ilgili enerji planlarına dâhil edilmesini isteyip istemediğiyle ilgili başka bir soruya Bakan, ABD hükümetinin Doğu Akdeniz bölgesindeki enerji gelişmeleri üzerindeki politikasının bilinen bir politika olduğunu, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kendi Münhasır Ekonomik Bölgesinde kendi egemen haklarını uygulaması hakkına saygı duyduğunu belirterek, “bu çerçevede Amerikan EXXON şirketi bölge için büyük ilgi gösteriyor ve faaliyette bulunuyor” yanıtını verdi.

Kıbrıs Haber Ajansı

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık