AktüelPolitikaCezaevi’nde gardiyan şiddeti

İşkence ve kötü muamele bu kez Cezaevi'nde yaşandı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 7, 2019
Djumba Hotel & Cafe

İşkence ve kötü muamele bu kez Cezaevi’nde yaşandı.

K. Türk Barolar Birliği İnsan Hakları Komitesi ve Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı yaptıkları ortak açıklamada Merkezi Cezaevi’nde müvekkili ile görüşme yapmak amacıyla Merkezi Cezaevinde bulunan avukatın gözü önünde, hükümsüz tutuklu olan şahsa, Sermen Vudalı isimli gardiyanın tokat attığını ve bu olay cezaevininde avukat görüşme odalarının önünde kameraların kayıt ettiği açıkladı.

İşte açıklamanın tam metni:

Ercan Havaalanı’ndaki işkence ve kötü muamele görüntülerinin basına yansımasının üzerinden çok uzun bir zaman geçmedi. Kamuoyunun vicdanını yaralayan ve bariz bir şekilde insan hakkı ihlali içeren fiilin ardından bugün yine cezaevinde benzer bir olay yaşandı. Müvekkili ile görüşme yapmak amacıyla Merkezi Cezaevinde bulunan meslektaşımız avukatın gözü önünde, hükümsüz tutuklu olan şahsa, Sermen Vudalı isimli gardiyan tokat attı.

Bu olay cezaevininde avukat görüşme odalarının önünde kameraların kayıt ettiği bir yerde gerçekleşti. Bir avukatın önünde ve kameraların kayıt ettiği bir yerde bunlar oluyorsa, kapalı kapılar ardında neler yaşandığını tahmin etmek zor değildir. 
Meslektaşımız olayın ardından konuya ilişkin ifade vermek için polis merkezine gitti. Yasalarımıza göre, bu gibi bir suçun işlenmesi halinde müştekinin şikayetçi olması gerekmemektedir.

Suçun işlendiğine ilişkin alınan bir ihbar veya tanık olan herhangi bir kişinin vereceği ifade, meselenin soruşturulması için yeterlidir. Bu noktada Merkezi Cezaevi’nde yaşanan bu keyfi uygulama, darp, işkence ve kötü muameleye ilişkin Polis teşkilatını göreve çağırıp, soruşturmanın en erken zamanda yürütülmesini talep ediyoruz. Bu tip eylemlerin cezalandırılmaması, meşrulaştırılmasına neden olmaktadır. Bu mesele ile ilgili en kısa zamanda sorumlular hakkında yürütülmesi gereken cezai ve idari işlemlerin yapılması için gereken takibin tarafımızca da yürütüleceğini vurgularız.

K. Türk Barolar Birliği İnsan Hakları Komitesi, Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©