AktüelDünyaÇernobil santrali Rus güçlerinin kontrolüne geçti

Rusya'nın Ukrayna işgali sürüyor. Rusya Savunma Bakanlığı Ukrayna'ya ait 83 askeri tesisi tahrip ettiklerini duyurdu. Kiev yakınlarında Ukrayna birlikleriyle Rus güçleri arasında çatışmalar bekleniyor.
Gazedda KıbrısŞubat 24, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya askeri operasyon başlatmasına uluslararası kamuoyu sert tepki gösterirken, Ukrayna ve Rusya’dan operasyona dair açıklamalar geliyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’yı savunmanın Ukrayna’yı işgal etmekten başka yolu olmadığını söyledi. Putin küresel ekonomik sistemi zayıflatmak gibi bir niyetlerinin olmadığını belirtti. Rusya Savunma Bakanlığı da Rus kara birliklerinin Ukrayna topraklarında olduğunu ilk kez doğruladı. Bakanlık, Ukrayna’ya ait 83 askeri tesisin vurulduğunu açıkladı.

Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi danışmanı Mikhaylo Podolyak, Çenobil nükleer santralinin Rus güçlerinin eline geçtiğini açıkladı. Podolyak santralin güvenli olduğunu söylemenin mümkün olmadığını belirtti. 

Bir 1986 trajedisi daha

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiyİ Twitter’dan yaptığı açıklamada, santraldaki güvenlik görevlilerinin 1986 trajedisi bir daha yaşanmasın diye canlarını verdiklerini belirtmişti.

“Rus işgal güçleri”nin Çernobil santralini ele geçirmeye çalıştığını aktaran Zelenskiy, bunun tüm Avrupa için bir savaş ilanı olduğunu ifade etmişti.

Zelenskiy’den açıklama

Öte yandan Zelenskiy yaptığı açıklamada “Çok fazla kaybımız var. Çok sayıda Rus uçağı ve zırhlı aracını da imha ettik.” şeklinde konuştu.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Ukrayna – Rusya arasındaki savaşına dair son bilgileri kamuoyu ile paylaştı. Ukrayna ordusunun bazı bölgelerde oldukça zorlandığının altını çizen Zelenskiy, “Donbass Bölgesi’nde silahlı kuvvetlerimiz kusursuz bir iş çıkarıyor. Harkov tarafında oldukça zorlanıyoruz. Silahlı kuvvetlerimiz kenti korumak için üstün çaba gösteriyor” dedi.

Ülkenin güneyinde çatışmaların çok şiddetli olduğunu belirten Zelenskiy, “Birliklerimiz Herson Bölgesi kırsalında şiddetli çatışmalar yaşıyor. Düşman birlikleri, işgal altındaki Kırım’dan ve Melitopol’e doğru ilerlemeye çalışıyor” dedi.

Ülkenin kuzeyinde de Rus birliklerinin ilerleyişinin sürdürdüğünü aktaran Zelenskiy, “Ülkenin kuzeyinde düşman birlikleri Çernigiv’e yavaş yavaş ilerliyor. Ancak onları orada tutacak birileri var. Jitomir’de bölgesinde güvenli bir savunma duvarı inşa edildi. Düşmanın Gostomel’e girişi engellendi” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık