AktüelYaşamÇernobil ‘resmen’ turistik bölge oluyor

1986’da meydana gelen patlamayla büyük bir felakete yol açan Çernobil Nükleer Santrali’nin çevresindeki alanların’resmen’ turistik bölge olmasına karar verildi. Ukrayna Devlet Başkanı, Çernobil’in doğasının insan eliyle gelen bir facia sonrasında yeniden canlandığı bir yer olduğunu söyledi. Ukranya Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, yıllarca yasaklı bölge statüsünde tutulan, bu statüden çıktıktan sonra ziyaretçilerin akınına uğrayan Çernobil Nükleer Santralı etrafındaki bölgeyi turistik bölgeye dönüştürmeyi öngören kararnameyi imzaladı. “Çernobil, Ukrayna için olumsuz bir şeydi şimdi bunu değiştirme zamanı geldi” diyen...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 12, 2019
Djumba Hotel & Cafe

1986’da meydana gelen patlamayla büyük bir felakete yol açan Çernobil Nükleer Santrali’nin çevresindeki alanların’resmen’ turistik bölge olmasına karar verildi. Ukrayna Devlet Başkanı, Çernobil’in doğasının insan eliyle gelen bir facia sonrasında yeniden canlandığı bir yer olduğunu söyledi.

Ukranya Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, yıllarca yasaklı bölge statüsünde tutulan, bu statüden çıktıktan sonra ziyaretçilerin akınına uğrayan Çernobil Nükleer Santralı etrafındaki bölgeyi turistik bölgeye dönüştürmeyi öngören kararnameyi imzaladı. “Çernobil, Ukrayna için olumsuz bir şeydi şimdi bunu değiştirme zamanı geldi” diyen Zelenskiy, alanı turistik bölgeye dönüştürürken yürüyüş alanları yapacaklarını, yeşil alanlar oluşturacaklarını, mobil telefon ağını güçlendireceklerini söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı, Çernobil’in doğanın insan eliyle gelen bir facia sonrasında yeniden canlandığı bir yer olduğunun belirterek, “Bunu turistlere, tarihçilere ve bilim insanlarına göstermeliyiz”dedi.

10 yılda sekiz milyon insan etkilendi

1986’da nükleer reaktörde meydana gelen patlama yalnızca 31 kişinin yaşamını yitirdiği şeklinde kayıtlara geçirilmişse de afet sahasında radyoaktif temizlik tasfiye işlerinde bilfiil çalışan  800 000 memurdan 800’ü maruz kaldıkları rasyasyon yüzünde bir yıl içinde çeşitli hastalıklardan yaşamını yitirmişti. Çernobil felaketini izleyen 10 yıl içinde ise Avrupa genelinde en az sekiz milyon insanın sağlığı, yüksek oranda radyasyona maruz kalma nedeniyle olumsuz etkilendi. Türkiye’de ise resmi bir araştırma yapılmadığı için felaketin etkileri yalnızca tahminlerle sınırlı kaldı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©