AktüelMüzakereler“Cenevre’ye yeni bir müzakere sürecinin önünü tıkamak için gidildi”

Sol Hareket Cenevre’ye yeni bir müzakere sürecinin önünü açmak için değil, tıkamak için gidildiğini, BM Güvenlik Konseyi’nden çözüm parametrelerini değiştirmesini ve kktc'yi tanımasını talep edecek kadar “dünyadan kopuk bir anlayış” ile karşı karşıya olunduğunu söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 30, 2021
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Sol Hareket Cenevre’ye yeni bir müzakere sürecinin önünü açmak için değil, tıkamak için gidildiğini, BM Güvenlik Konseyi’nden çözüm parametrelerini değiştirmesini ve kktc’yi tanımasını talep edecek kadar “dünyadan kopuk bir anlayış” ile karşı karşıya olunduğunu söyledi.

Sol Hareket adına yazılı açıklama yapan Besim Baysal  tanınma ve iki ayrı egemen devlet politikası ile Kıbrıs sorununda ilerleme sağlanamayacağını AKP hükümeti ve atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın çok iyi bildiğini, esas niyetin  çözüm sürecini ve olası müzakere sürecini berhava etmek, statükonun devamını sağlamak  olduğunu belirtti.

Kıbrıslı Türk toplumunun Kıbrıs müzakere tarihinde ilk kez bu derece devre dışı bırakıldığı iddiasında da bulunan Baysal, BM Genel Sekreteri’nin tanınma ve iki ayrı devlet politikasını konuşmayı bile reddettiğini,  iki ayrı devlet politikasının çıkmaz yol olduğunu kaydetti.

Cenevre zirvesinin sonuçsuz kalmasının nedeninin AKP hükümeti ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın BM parametrelerini yok sayan ayrılıkçı  politikaları olduğunu ileri süren Baysal, “AKP ve Tatar Kıbrıslı Türk toplumunun iradesini temsil etmemektedirler” dedi.

Baysal, demokrasi, çözüm ve barıştan yana tüm güçleri ve toplumu en geniş demokratik birliği oluşturmaya ve erken federal çözüm için birlikte mücadeleye çağırdı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık