AktüelMüzakereler“Cenevre’de Yapılacak Zirveyi Destekliyor ve Selamlıyoruz”

Çözüm ve Barış Platformu, liderler Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiadis’in, sürecin Kıbrıs’ta devam etmesinin yanında, Cenevre’de yapılacak yoğunlaştırılmış müzakerelerde haritaların ortaya konulması ve çoklu zirveyi kapsayan program kararını desteklediğini ve selamladığını bildirdi. Platform adına Okan Dağlı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Akıncı ve Anastasiadis’in 1 Aralık’ta biraraya geldiği toplantının umut verici şekilde noktalandığı belirtilerek, “Kıbrıs konusunun kapsamlı çözümüne yönelik gerçekleşen müzakerelere verilen aranın ardından sürecin devam ettirilmesini önemsiyoruz” denildi. Açıklamada şöyle: Çözüm ve Barış Platformu olarak, Mustafa...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 4, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Çözüm ve Barış Platformu, liderler Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiadis’in, sürecin Kıbrıs’ta devam etmesinin yanında, Cenevre’de yapılacak yoğunlaştırılmış müzakerelerde haritaların ortaya konulması ve çoklu zirveyi kapsayan program kararını desteklediğini ve selamladığını bildirdi.

Platform adına Okan Dağlı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Akıncı ve Anastasiadis’in 1 Aralık’ta biraraya geldiği toplantının umut verici şekilde noktalandığı belirtilerek, “Kıbrıs konusunun kapsamlı çözümüne yönelik gerçekleşen müzakerelere verilen aranın ardından sürecin devam ettirilmesini önemsiyoruz” denildi.

Açıklamada şöyle:

Çözüm ve Barış Platformu olarak, Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiadis’in 1 Aralık tarihinde gerçekleşen toplantıları umut verici şekilde noktalanmıştır. Kıbrıs konusunun kapsamlı çözümüne yönelik gerçekleşen müzakerelere verilen aranın ardından sürecin devam ettirilmesini önemsiyoruz.

Liderlerin, sürecin Kıbrıs’ta devam etmesinin yanında, Cenevre’de yapılacak yoğunlaştırılmış müzakerelerde haritaların ortaya konulması ve çoklu zirveyi kapsayan program kararını selamlıyoruz.

Son toplantı sonrası yapılan açıklama ışığında, Kıbrıs konusu ile ilgili olarak toprak ve garantiler gibi hassas konuların yanında dönüşümlü başkanlık ve mülkiyet gibi her iki toplumu da ilgilendiren önemli konuların ilgili taraflarca görüşülerek bir karara bağlanmasına yönelik irade ortaya konulduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Her iki liderin ve ekiplerinin Kıbrıs’ın yeniden birleştirilmesine yönelik göstermiş oldukları kararlılık ve cesaretin ülkemizin geleceği için son derece önemli olduğunu belirtiriz.

Henüz görüşmeler tamamlanmamış olmasına rağmen, akıl karıştırarak izlenen hassas sürece yönelik küçük politik hesapların yapıldığını gözlemliyoruz. Ancak, Platform olarak, son günlerde Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşanan karmaşa ve öfkenin temelde mevcut sistemin sürdürülemez olduğunu yeniden kanıtladığına inanıyoruz. Bu yüzden korku ve şüphe ile sürer-durumun devamını savunmaya çalışanların amaçlarının da toplumun geleceği için değil şahsi çıkarları neticesinde oluştuğunu gözlemliyoruz.

Platform olarak, Federal bir Kıbrıs’ın yaratılması için izlenen sürecin toplum tarafından da benimsenmesi ve sahiplenmesi için çalışmalarımızı yoğunlaştıracağımızı bir kez daha vurgulamak isteriz.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık