AktüelKıbrıs Sorunu“Cenevre’de üç aşamalı görüşme”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Cenevre’de Kıbrıs müzakere prosedürünü harekete geçirmek ve asgarî bir anlaşma sağlamak için 3 adımlı bir yöntem izlemeyi düşündüğü, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Cenevre’de müzakerelerin yeniden başlama ilanının yapılması beklentisinde olduğu haber verildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 14, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Cenevre’de Kıbrıs müzakere prosedürünü harekete geçirmek ve asgarî bir anlaşma sağlamak için 3 adımlı bir yöntem izlemeyi düşündüğü, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Cenevre’de müzakerelerin yeniden başlama ilanının yapılması beklentisinde olduğu haber verildi.

Fileleftheros “Guterres’ten Üç Hareket… BM Genel Sekreteri Kıbrıs Sorununda Prosedürün Kilidini Açmak İçin Nasıl Hareket Etmeyi Düşünüyor” başlıklı haberinde, Genel Sekreter’in 27-29 Nisan’da Cenevre’de yer alacak gayriresmî 5+BM konferansı çerçevesindeki temaslarını üç aşamaya ayırdığını yazdı.

Aşamalar…

Habere göre Guterres, konferansın ilk günü olan 27 Nisan’da konferans çalışmaları için bütün taraflarla ortak bir görüşme yapacak. Bu görüşmede atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab yer alacak ve Genel Sekreter’in huzurunda tezlerini ortaya koyacaklar.

Ertesi gün, 28 Nisan’da Genel Sekreter beş taraf ile ayrı ayrı görüşmeler yapacak; bunun paralelinde atanmış Cumhurbaşkanı Tatar ve Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Anastasiadis ile ortak görüşmeler gerçekleştirecek. Bu görüşmelerin, nihai sonucu belirleyecek olması nedeniyle çok önemli addedildiğine dikkat çekildi.

Konferansın son günü olan 29 Nisan’da Genel Sekreter’in, nihai görüşmeyi yapmak ve ortak açıklamayı ilan etmek üzere bütün katılımcılar ile ikinci kez toplu halde bir araya gelmeyi planladığı kaydedildi.

Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Cenevre’den çıkacak sonuç için, “müzakerelerin BM kararlarında belirlenecek çerçeve içerisinde yeniden başlamasının ilan edilmesi” beklentisi içerisinde olduğunu ancak bütün ihtimallere de hazır olduğunu açıkladı.

Kıbrıs sorunundaki ön hazırlık son düzlüğe girmiş olmasına karşın Avrupa Birliği’nin rolünün halen belirsiz olduğuna dikkat çeken gazete, Hristodulidis’in dün AB üyesi ülkelerin Kıbrıs Cumhuriyeti’ne akredite büyükelçileri ile çalışma yemeğinde bir araya geldiğini ve bu vesileyle AB’nin Cenevre’ye katılımının önemine bir kez daha vurgu yaptığını belirtti.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak “AB’nin Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına katılması ve özlü müdahil olması gereğinin” de ele alındığı dünkü çalışma yemeğinde, “bu gereğin sadece Kıbrıs Cumhuriyeti’nin AB üyesi olmasından ve bunun devam edeceğinden veya ilk kez çok önemli yakınlaşmalara varılan son müzakere sürecine AB’nin de katılmış olmasından değil, mevcut konjonktürde Türkiye’nin AB ile olumlu ajanda istiyor olmasından kaynaklandığı” savunulduğunu yazdı.

3 Heyette kimler var

Gazete Kıbrıs Cumhuriyeti’nde Cenevre’ye siyasilerden ve teknokratlardan oluşan üç grup ve bir de gazeteciler grubu gideceğini yazdı, şu detayları verdi:

Birinci grupta Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis ve yakın çalışma arkadaşları Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Müzakereci Andreas Mavroyannis, Anastasiadis’in diplomatik büro şefi Kiriakos Kuros, Sözcü Kiriakos Kusios, Ulusal Konsey Sekreteri Pandelis Pandelidis, eski Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ve Panayotis Dimitriu yer alacak. “Palace of Nations”ta yer alacak görüşmelerde -şu ana kadarki bilgilere göre- Anastasiadis’e Mavroyannis, Kuros ve Kasulidis eşlik edecek.

İkinci grup siyasi parti başkanlarından oluşacak. Grupta DİSİ Başkanı Averof Neofitu, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu,  DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, EDEK Başkanı Marinos Sizopulos, Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas, Ekologlar Başkanı Haralambos Theopemptu, Dayanışma Hareketi Başkanı Eleni Theoharus ve DİPA Başkanı Marios Karoyan olacak.

Üçüncü grup ise şu isimlerin yer aldığı hukukçulardan ve müzakere heyeti üyelerinden oluşuyor: Başsavcı Yorgos Savvidis, Tasos Conis, Tumazos Çelebis, Konstantinos Kombos, Kostas Paraskeva, Aris Konstantinidis, Ahillevs Emilianidis ve Hristina Yoannu.

Alithia “Hristodulidis: Beşli Konferanstaki Hedef Müzakerelerin Yeniden Başlamasının İlanı… Hükümet Bütün Senaryolara Hazırlanıyor… Türkiye’den Sürprizler İhtimal Dışı Tutulmuyor” başlıklı haberinde, Cenevre öncesi son düzlüğe girilirken Hristodulidis’in dün söylediği üzere Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ana hedefinin “müzakerelerin Crans Montana’da kaldığı yerden yeniden başlamasının ilan edileceği bir açıklama yayınlanması” olduğunu yazdı.

Çavuşoğlu Dendias’la görüşecek, kktc’ye gelecek

Beşli Konferans için ön hazırlıkların da yoğunlaşmakta olduğuna işaret eden gazete Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın bugün İstanbul’a giderek Fener Rum Patriği Bartholomeos’la görüşeceğini, yarın da (Perşembe) Ankara’ya geçerek Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile görüşeceğini yazdı, Çavuşoğlu’nun aynı gün kktc’ye geleceğine dikkat çekti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık