Cenevre’de binler yürüdü: İklimi değil sistemi değiştirin!

İsviçre’nin Cenevre kentinde bir araya gelen binlerce kişi, “Kapitalizm gezegenimizi yok ediyor, iklimi değil, sistemi değiştirin” sloganıyla iklim değişikliğine karşı yürüdü.

Bilim dünyası küresel ısınma konusunda alarm veren raporlar yayınlarken, çevreciler de siyasi iktidarlar üzerindeki baskıları arttırmak için sokaklar da tepkilerini dile getiriyor.

Cenevre’de aralarında siyasi partiler ve çevreci hareketlerin yer aldı 15 örgütün çağrısıyla, binlerce kişi iklim değişikliklerine yol açan politikalara karşı yürüdü.

Mont-Blanc meydanında toplanan çevre savunucuları, buradan Place de Neuve kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Her yaştan ve her kesimden insanın katıldığı yürüyüşte renkli görüntüler yaşanırken, atılan sloganlarla yetkililere iklim değişikliğini tetikleyen politikalara son verilmesi ve acilen harekete geçmeleri çağrısı yapıldı.

“KAPİTALİZM GEZEGENİMİZİ YOK EDİYOR”

“Kapitalizm gezegenimizi yok ediyor, iklimi değil, sistemi değiştirin” pankartı ardından yürüyen eylemciler, ayrıca “Kapitalizm yok edin”, “Kirli ellerinizi dünyamızın üzerinden çekin”, “Sattığınız adaleti geri getirin”, “Fosil enerjiden çıkın”, “İklim değişikliği, insanlığa karşı suçtur”, “İnsanlığı çıkarlarınıza ve politikalarınıza kurban etmeyin” gibi pankart ve dövizler taşıdı.

Yürüyüşün ardından düzenlenen mitingde farklı çevrelere mensup organizasyonlar adına yapılan konuşmalarda, iklim değişikliğinin gün geçtikçe daha çok kendisini hissettirdiğine dikkat çekildi.

Eylemciler, yetkili kuruluşların uyarısına rağmen bugüne kadar ciddi bir önlem alınmamasına sert tepki gösterdi. Eylemde özellikle gezegen için en büyük tehdidin kapitalizm olduğu, iklimi değiştirmek yerine sistemi değiştirmek gerektiği yönünde mesajlar verildi.

Gazedda'dan haberdar olmak için takipte kalın...

Gazedda

Gazedda

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.

Karahan: Türkiye, AP seçimine müdahale ederken; farkında olanlar sesini çıkarmadı

Çevreciler Hareketi Kıbrıs Yeşiller Partisi‘nin Avrupa Parlamentosu milletvekili adayı Oz Karahan, Kıbrıslıtürklerin oylarını kullanabilecekleri merkezlerden biri olarak Goethe Enstitüsü seçilmesi rağmen, Türkiye Cumhuriyeti‘nin seçime müdahale ettiğini belirterek, “AKEL‘in ve Kızılyürek‘in bundan haberi var olmasına rağmen bu bilgiyi kendi çıkarları için sakladılar”...

Okumaya Devam Et

Gazedda Sosyal Medya

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist