AktüelMüzakerelerCenevre Zirvesi’nde İlk Gün Mülkiyetle Başladı | #ConferenceOnCyprus

Liderler Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiadis arasında 12 Ocak’a sürecek ve 12 Ocak’ta yerini Kıbrıs Konferansı’na bırakacak zirve bugün başladı. BM’nin New York’tan sonraki en büyük merkezi olan BM Cenevre Ofisi’ndeki görüşme yerel saatle 09.00 sıralarında başladı. Müzakerelerde bugün “Mülkiyet” konusu ele alınıyor. Liderler ayrıca, “Yönetim ve Güç Paylaşımı”nı da görüşüp, “Güvenlik ve Garantiler”le ilgili bir beyin fırtınası toplantısı yapacak. Akıncı’ya bugünkü görüşmede Müzakereci Özdil Nami, Sözcüsü Barış Burcu, Diplomasi ve Avrupa Birliği Özel Danışmanı...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 9, 2017
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Liderler Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiadis arasında 12 Ocak’a sürecek ve 12 Ocak’ta yerini Kıbrıs Konferansı’na bırakacak zirve bugün başladı.

BM’nin New York’tan sonraki en büyük merkezi olan BM Cenevre Ofisi’ndeki görüşme yerel saatle 09.00 sıralarında başladı.

Müzakerelerde bugün “Mülkiyet” konusu ele alınıyor. Liderler ayrıca, “Yönetim ve Güç Paylaşımı”nı da görüşüp, “Güvenlik ve Garantiler”le ilgili bir beyin fırtınası toplantısı yapacak.

Akıncı’ya bugünkü görüşmede Müzakereci Özdil Nami, Sözcüsü Barış Burcu, Diplomasi ve Avrupa Birliği Özel Danışmanı Erhan Erçin ve müzakere heyeti eşlik ediyor.

Görüşmelere BM Cenevre Ofisi Direktörü Michael Moller, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ev sahipliği yapıyor.

GÖRÜŞME PROGRAMI

Liderler, bugün başlayacak ve 3 gün sürecek müzakerelerde her sabah yerel saatle 09:00-13:00 (KSİ 10.00-14.00) saatleri arasında görüşecek.

Liderler gün içinde 17.30-20.00 (KSİ 18.30-21.00) saatleri arasında ikinci görüşmelerini gerçekleştirecek.

Müzakere heyetleri ayrıca 15.00 – 17.00 (KSİ 16.00-18.00) arasında da biraraya gelecek.

LİDERLER KAPIDA KARŞILANDI

Liderler bugünkü görüşmeye gelişlerinde Moller, Eide ve Spehar tarafından kapıda karşılandı. Merkeze önce Anastasiadis, daha sonra da Akıncı geldi.

Akıncı ile Anastasiadis ve müzakere heyetleri daha sonra toplantı salonunda buluşarak, görüşmeye başladı.

AKINCI VE ANASTASİADİS BU AKŞAM YEMEKTE SİYASİ PARTİ BAŞKANLARIYLA GÖRÜŞECEK

Bu arada, liderler ve delegasyonları bu akşam zirve nedeniyle Cenevre’de bulunan Türk ve Rum siyasi parti başkanlarıyla yemekte görüşecek.

Yemeğin saat 20.30’da (KSİ 21.30) başlaması bekleniyor.

LİDERLER 20 DAKİKA ARADAN SONRA GÖRÜŞMEYİ SÜRDÜRDÜ

Liderler bu sabah başladıkları müzakerelerin ilk toplantısına 20 dakika ara verdi ve ardından tekrar biraraya geldi.

“Mülkiyet” konusunu görüşmeyle başlayan liderler saat 12.00 (KSİ 13.00) sıralarında ara verdikleri görüşmeye 12.20’de (KSİ 13.20) devam ettiler.

Mülkiyet konusuyla ilgili ilk görüşmede, açıkta kalan ve uzlaşı bekleyen alanlardan yeni uzlaşılar sağlanabilecek hususlar belirlenerek, listelendiği öğrenildi.

Mülkiyet ana başlığı altında askıda bekleyen ve bugüne kadar yakınlaşma sağlanamayan bu hususların uzlaşılara dönüşmesi için teknik uzmanlar çalışmaya başladığı belirlendi.

Diplomatik kaynaklar, Kıbrıs Türk tarafının temel arayışının mevcut yakınlaşmaların çoğaltılması olduğundan, varılan mutabakatların yeniden tartışmaya açılması ihtimalini süreci olumsuz etkileyecek bir yaklaşım olarak değerlendiriyor.

Bu arada BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Espen Barth Eide’nin İsviçre saatiyle 14.30’da (KSİ 15.30) basın toplantısı düzenleyeceği duyuruldu.

GÖRÜŞME TAMAMLANDI

Liderler verilen aranın ardından tekrar başladıkları görüşmeyi KSİ 14.00’de tamamladı.

Belirlenen hususların uzlaşılara dönüşmesi için teknik uzmanlar çalışmaya başladı.Mülkiyet konusundaki teknik çalışmaya tarafların gerek görmesi durumunda, ilgili konular ele alınırken, IMF ve Dünya Bankası uzmanlarının davet edilebileceği belirtildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık