AktüelKıbrıs SorunuÇelebis: Özlü bir konferans için ciddi hazırlık yapılması gerek

AKEL Politbüro Üyesi ve Kıbrıs Sorunu Bürosu Sorumlusu Tumazos Çelebis sonuçta gayri resmi Beşli Konferans eğer gerçekleşebilirse bunu izleyecek özlü bir konferans için ciddi hazırlık yapılması gerektiğini söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 8, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

AKEL Politbüro Üyesi ve Kıbrıs Sorunu Bürosu Sorumlusu Tumazos Çelebis sonuçta gayri resmi Beşli Konferans eğer gerçekleşebilirse bunu izleyecek özlü bir konferans için ciddi hazırlık yapılması gerektiğini söyledi. Çelebis Beşli Konferans gerçekleşse dahi, bu kez başarılı sonuçlara ulaşacağı yönünde ciddi olasılıklar olduğuna ikna olmadığı takdirde BM Genel Sekreteri’nin ilerleme niyetinde olmayacağı görüşünü dile getirdi.

Tumazos Çelebis bu gayri resmi konferansın 2017’nin Ocak ayında yapılan Cenevre konferansı tipinde olacağını ve Crans Montana’daki gibi önemli bir konferans için zemini hazırlayacağını kaydetti.

Ersin Tatar ve Ankara’nın kamuoyu önünde açıkladıklarını masada ve Genel Sekreter’in önünde tekrar etmeleri halinde, görüşmelerin yeniden başlatılması sürecinin devam edemeyeceğine işaret eden Çelebis taraflardan birinin iki devletten ya da konfederasyondan söz etmesi ve diğer tarafın net bir pozisyon ortaya koymaması durumunda BM Genel Sekreteri Guterres’in özlü bir konferans yönünde ilerleyemeyeceğini de sözlerine ekledi. Çünkü böylesi bir durumda gayri resmi konferansın başarılı olamayacağının önceden belli olacağını dile getiren Çelebis, BM Genel Sekreteri’nin kesinlikle bunu riske atmak istemeyeceğini belirtti.

AKEL Politbüro Üyesi ve Kıbrıs Sorunu Bürosu Sorumlusu Tumazos Çelebis ayrıca bu konferansın başarı şansının olabilmesi için Kıbrısrum tarafının net olması gerektiğinin, yani varılan görüş birlikleri, Ortak Açıklama, BM Genel Sekreteri’nin çerçevesi temelinde ve Crans Montana’da kalınan yerden devam ederek, siyasi eşitliğin olacağı iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümünü hedeflediğini net bir şekilde ortaya koyması gerektiğinin de altını çizdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık