AktüelMüzakerelerÇelebis: Eide’nin Belgesinde Yeterince Olumlu Unsurlar da Var

AKEL Kıbrıs Sorunu Bürosu ve Yeniden Yakınlaşma Bürosu Sorumlusu Tumazos Çelebis Radyo Astra’ya yaptığı açıklamada, İsviçre’de yapılacak Konferans öncesinde Espen Barth Eide’nin hazırladığı belgenin önerilen çözümü değil, görüşmelerin nasıl ilerleyeceğine dair bir rehberi teşkil ettiğini dile getirdi. AKEL Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre belgenin ana kısmının Mont Pelerin-3’te yapılan görüşmeler olduğuna işaret eden Çelebis, belgenin en önemli ayağının dış güvenlik olduğunu ekledi. Eide’nin yakıcı meseleleri çözmeye girişmediği ve tarafların gözlemlerini sunma hakkının olduğu koşullarda sonuç...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 22, 2017
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

AKEL Kıbrıs Sorunu Bürosu ve Yeniden Yakınlaşma Bürosu Sorumlusu Tumazos Çelebis Radyo Astra’ya yaptığı açıklamada, İsviçre’de yapılacak Konferans öncesinde Espen Barth Eide’nin hazırladığı belgenin önerilen çözümü değil, görüşmelerin nasıl ilerleyeceğine dair bir rehberi teşkil ettiğini dile getirdi.

AKEL Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre belgenin ana kısmının Mont Pelerin-3’te yapılan görüşmeler olduğuna işaret eden Çelebis, belgenin en önemli ayağının dış güvenlik olduğunu ekledi. Eide’nin yakıcı meseleleri çözmeye girişmediği ve tarafların gözlemlerini sunma hakkının olduğu koşullarda sonuç olarak bu belgenin büyük öneme haiz olmadığını söyledi.

Yapılan tartışmalarda ve basında yer alan yayınlarda aşırılık olduğunu belirterek, taraflar açısından Eide’nin belgesinin değil, tarafların vardıkları görüş birliklerinin bağlayıcı olduğunu ifade etti.

Çelebis asıl önemi olanın İsviçre’de neyin tartışılacağı olduğunun altını çizdi.

AKEL Merkez Komitesi Sekreterya ve Politbüro üyesi Tumazos Çelebis bu belgenin içeriğinin özünde bazı sorunlu unsurların yanı sıra yeterince olumlu unsurların da olduğunu söyledi ve diğer tarafın da kendi gözlemlerini sunmasının tamamen mantıklı olduğuna işaret etti.

Çelebis güvenliğin görüşüleceği masada Türkiye taahhüt üstlendiği takdirde, diğer meseleler üzerinde, ne kadar zor da olsa, anlaşmaya varılacağını ifade etti.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık