AktüelEkoloji“Cehennem Geliyor”

Meteoroloji Uzmanları Avrupa’daki Isı Dalgasının Kavurucu Olabileceği Konusunda Uyardı: “Cehennem Geliyor” Çeviri: Aycan Akçın Önümüzdeki günlerde Avrupa’yı pişireceği beklenen yoğun bir ısı dalgasının kıtanın büyük bir bölümünde yıkıcı rekorlara ulaşma potansiyeli var. İspanya’dan Polonya’ya kadar uzanan alanda normalin üzerinde en az 11 – 17 santigrat derece sıcaklık yükselmesi olacağı ve bu sıcaklık dalgasının Çarşamba ve Cuma günleri arasında zirveye ulaşacağı bekleniyor. İnsanlar henüz havanın ısınmasına alışamadan gelen bu dalgan ölümcül olabilir; özellikle yaşlılar, evsiz kişiler...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 28, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Meteoroloji Uzmanları Avrupa’daki Isı Dalgasının Kavurucu Olabileceği Konusunda Uyardı: “Cehennem Geliyor”

Çeviri: Aycan Akçın

Önümüzdeki günlerde Avrupa’yı pişireceği beklenen yoğun bir ısı dalgasının kıtanın büyük bir bölümünde yıkıcı rekorlara ulaşma potansiyeli var.

İspanya’dan Polonya’ya kadar uzanan alanda normalin üzerinde en az 11 – 17 santigrat derece sıcaklık yükselmesi olacağı ve bu sıcaklık dalgasının Çarşamba ve Cuma günleri arasında zirveye ulaşacağı bekleniyor. İnsanlar henüz havanın ısınmasına alışamadan gelen bu dalgan ölümcül olabilir; özellikle yaşlılar, evsiz kişiler ve kliması olmayan bireyler sıcaklığa bağlı hastalıklardan kolay etkilenen gruplar olacak.

“Isı dalgaları sessiz katiller” şeklinde tweet attı  Potsdam Üniversitesi’nden bir iklim bilimci olan Stefan Rahmstorf ve şöyle devam etti: “2003’te yaşanan Avrupa ısı dalgası yaklaşık 70.000 ölüme neden oldu. Geçen yıl Almanya’da yaşanan çok sıcak yazının en az 1.000 kişinin ölüme neden olduğu tahmin ediliyor.” İspanya’da meteorolog olan Silvia Laplana ise tweetinde, “El infierno” kelimesini kullandı ki bu  “cehennem geliyor” anlamı taşımaktadır.

Fransa’ya ek olarak, kırılabilecek en yüksek Haziran ulusal kayıtları arasında Almanya, İsviçre ve bölgedeki diğer birçok yer de olabilir. İspanya ve Sahra’daki çöllerden gelen sıcak hava kütlesi Fransa, İngiltere ve Almanya’ya yayılacak. Sonuç, çok fazla rekorun kırılması ve zaman zaman şiddetli gök gürültülü fırtınalar olabilir. Bu sıcak dalganın sabit yüksek basınç bölgesinin sebep olduğu ve Haziran ortasında büyük Grönland’da meydana gelen buzul erime olayları ile ilişkisi vardır.

Hem Grönland buzul erimesi hem de bu ısı dalgası “bloklama düzeni” ile ilişkilidir, ki bu düzen kuzey enlemdeki büyük ve ağır yüksek-basınç bölgelerinde sıkışıp kalarak iklimde uçların yaşanmasına sebep olabilir.

Meteorologists Warn of Potentially Devastating European Heatwave: ‘Hell Is Coming’

An intense heat wave is set to bake Europe in coming days, and it could be historic, potentially shattering records across a large portion of the continent. The heat wave is expected to peak between Wednesday and Friday, when a swath from Spain to Poland is expected to see temperatures at least 20 to 30 degrees Fahrenheit (11 to 17 degrees Celsius) above normal.

 

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık