AktüelEkonomi PolitikÇavuşoğlu, Türkiye’nin arama çalışmalarına devam edeceğini duyurdu

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’de arama çalışmalarına devam edileceğini duyurdu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 15, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’de arama çalışmalarına devam edileceğini duyurdu. Çavuşoğlu açıklamasında “Türkiye’nin ve Kıbrıslıtürklerin hakkını sonuna kadar savunacağını” da ifade etti.

“Türkiye kendi kıta sahanlığında sondaj çalışmalarını pek ala yapar”

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de sondaj hazırlığında olmasıyla ilgili olarak bazı ülkelerden tepkiler geldiğini anımsatan Çavuşoğlu, P5 ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerin büyükelçilerinin Dışişleri Bakanlığı’na davet edilerek bilgilendirildiğini belirtti. Çavuşoğlu, “Herkes gerçekleri gördü. Türkiye kendi kıta sahanlığında sondaj çalışmalarını pekala yapar” diye konuştu.

kktc’nin ruhsat verdiği alanlarda Türkiye’nin sondaj çalışmalarını sürdüreceğini kaydeden Çavuşoğlu şunları kaydetti:

“Bizim kabul etmediğimiz ve içinde olmadığımız Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ilan edilmesi, herhangi bir ülke tarafından, bunun geçerli olduğu anlamına gelmez. Bizim olur vermediğimiz ve içinde olmadığımız bu tür açıklamaların hiç birisi kabul görmez. Bizim için de makbul değildir. Diğer taraftan Türkiye kıta sahanlığını BM’ye de kaydettirmiştir. Aynı zamanda KKTC’nin ruhsat verdiği alanlarda da sondaj çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Çavuşoğlu, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Avrupa Birliği ve uluslararası toplumun uyarmalarına rağmen, Kıbrıslıtürk halkının haklarını garanti altına almadan tek taraflı sondaj çalışmalarını yürüttüklerini de iddia etti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık