AktüelMüzakerelerÇavuşoğlu: Kıbrıs Konusunda Hiç Tek Taraflı Düşünmedik

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs konusunda hiç tek taraflı düşünmediklerini, Kıbrıslı Rum toplumu ve Yunanistan’ın düşüncelerini anlamak istediklerini belirterek bunun taviz anlamına gelmeyeceğini vurguladı. Çavuşoğlu, New York’ta Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ile bir araya geldikten sonra basın toplantısı düzenledi. Mevlüt Çavuşoğlu on Twitter Yunan Dışişleri Bakanı @NikosKotzias ile New York’te biraraya gelerek ikili ve bölgemizi ilgilendiren konular üzerinde bir görüşme yaptık. Yeni Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşmek üzere New York’a...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 7, 2017
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs konusunda hiç tek taraflı düşünmediklerini, Kıbrıslı Rum toplumu ve Yunanistan’ın düşüncelerini anlamak istediklerini belirterek bunun taviz anlamına gelmeyeceğini vurguladı.

Çavuşoğlu, New York’ta Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ile bir araya geldikten sonra basın toplantısı düzenledi.

Mevlüt Çavuşoğlu on Twitter

Yunan Dışişleri Bakanı @NikosKotzias ile New York’te biraraya gelerek ikili ve bölgemizi ilgilendiren konular üzerinde bir görüşme yaptık.

Yeni Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşmek üzere New York’a gittiğini ve dün kendisiyle çok faydalı bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyleyen Çavuşoğlu, Guterres’in görüştüğü ilk Dışişleri Bakanı olduğunu ve bu görüşmede Suriye’deki süreci kapsamlı bir şekilde ele aldıklarını belirtti.

Mevlüt Çavuşoğlu on Twitter

BM Yeni Genel Sekreteri Guterres’le New York’taki BM binasında biraraya gelerek Suriye ve Kıbrıs başta olmak üzere güncel konuları ele aldık

“KIBRIS’TA ÇÖZÜM KONUSUNDA HEP BİR ADIM ÖNDE OLDUK”

Kıbrıs müzakerelerinde kritik bir aşamaya gelindiğini anlatan Çavuşoğlu, bu konuyu da Genel Sekreter ile enine boyuna değerlendirdiklerini aktardı.

Yunan mevkidaşı Kocias ile görüşmesinde ise güvenlik ve garantiler konusunu ele aldıklarını anlatan Çavuşoğlu, “Biz çözüm konusunda her zaman herkesten bir adım önde olduk.” ifadesini kullandı.

Kıbrıs’ta adil, kalıcı, iki kesimliliğe dayanan bir çözümü desteklediklerinin altını çizen Çavuşoğlu, “Umarım Kıbrıs Rum tarafı ve Yunanistan da aynı anlayış içinde olur ve 12 Ocak’ta başlayacak konferanstan bir sonuç elde ederiz. Şunu hep söyleyegeldik, artık bu son fırsat penceresidir. Bu anlamda yürütülen son müzakerelerdir. Bu fırsatın kaçırılmamasını istiyoruz ve inşallah buradan bir sonuç elde ederiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, Kıbrıs’ta güvenlik ve garantörlükle ilgili soru üzerine de Kıbrıs konusunda hiç tek taraflı düşünmediklerini söyledi.

Mevlüt Çavuşoğlu on Twitter

NY ziyaretimizin sonunda Türk basınının buradaki temsilcileriyle biraraya geldik. Temaslarımız hakkında bilgi verdik.

Türkiye’nin esas sorumluluğunun KKTC’nin mevcut tehdit ya da oluşabilecek tehditler konusundaki endişelerini gidermek ve güvence vermek olduğuna dikkati çeken Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, KKTC’deki tüm liderlerin Türkiye’nin garantörlüğünün vazgeçilmez olduğunu belirttiklerini dile getirdi.

Bu güvencenin önemini vurgulayan Çavuşoğlu, “1960’tan 1974’e kadar Kıbrıs Türk halkının yaşadıklarını kısa sürede unutmasını beklemek gerçekçi değil.” dedi.

Doğu Akdeniz’deki gelişmelere bakınca Kıbrıs için tehditler olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün herkes Suriye’de. Ortadoğu sorunu henüz çözülmüş değil. Terör örgütleri var. DEAŞ var, El Nusra var, başka terör örgütleri var. Yani ciddi bir göç ve mülteci dalgası riski var. Çünkü henüz daha herşey bitmiş değil. Doğu Akdeniz’de herkes bulunuyor, şu anda bir çok ülke var savaş gemileriyle orada. Kıbrıs etrafında doğalgaz ve petrol rezervleri var. Dolayısıyla herkes gözünü oraya dikmiş durumda. Böylesine bir ortamda tabiki bugünün şartlarında farklı boyutta tehditler de var.”

Υπουργείο Εξωτερικών on Twitter

New York: FM @NikosKotzias meets w/ Turkish FM @MevlutCavusoglu #CyprusProblem

Tüm bunlar karşısında Kıbrıslı Türk toplumunun kendisini güvencede hissetmek istediğini anlatan Çavuşoğlu, “Aksi takdirde bir anlaşma olsa bile referandumda destek bulmaz.” açıklamasında bulundu.

Kıbrıslı Rum toplumu ve Yunanistan’ın düşüncelerini de anlamak istediklerini belirten Mevlüt Çavuşoğlu, bunun taviz anlamına gelmeyeceğini vurguladı.

Ada’da Türk askeri bulunmasına ilişkin eleştirileri de yanıtlayan Çavuşoğlu, “Eğer geleceğe yönelik kafanızda hasmane tutumlarınız yoksa orada Türk askerinin bulunmasından da rahatsız olmamanız gerekiyor.” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık