AktüelMüzakerelerÇavuşoğlu: Güvenlik ve Garanti Konusunda Herhangi Bir Taviz Verilmedi

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Kıbrıs’taki müzakerelerin takvime bağlanması önemlidir, ilelebet müzakere yapılmaz, olacaksa da olmayacaksa da herkesin önünü görmesi gerekiyor” dedi. Çavuşoğlu, güvenlik ve garanti konusunda herhangi bir taviz verilmediğini de söyledi. Çavuşoğlu, TBMM Genel Kurulunda görüşülen bakanlığının 2017 yılı bütçesi üzerinde Hükümet adına yaptığı konuşmada, Kıbrıs konusu ile ilgili görüşlerini de açıkladı. Kıbrıs konusundaki gelişmelerin şeffaf bir şekilde yürütüldüğünü, Türk tarafında müzakerenin çerçevesi ve takvime bağlanması konusunda bir konsensüs olduğunu, bu konuda sıkıntı...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 10, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Kıbrıs’taki müzakerelerin takvime bağlanması önemlidir, ilelebet müzakere yapılmaz, olacaksa da olmayacaksa da herkesin önünü görmesi gerekiyor” dedi. Çavuşoğlu, güvenlik ve garanti konusunda herhangi bir taviz verilmediğini de söyledi.

Çavuşoğlu, TBMM Genel Kurulunda görüşülen bakanlığının 2017 yılı bütçesi üzerinde Hükümet adına yaptığı konuşmada, Kıbrıs konusu ile ilgili görüşlerini de açıkladı.

Kıbrıs konusundaki gelişmelerin şeffaf bir şekilde yürütüldüğünü, Türk tarafında müzakerenin çerçevesi ve takvime bağlanması konusunda bir konsensüs olduğunu, bu konuda sıkıntı olmadığını kaydeden Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Müzakereler devam ediyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz’ın da söylediği gibi, siyasi eşitliğe dayalı, kapsamlı bir çözüm öngörülüyor. Fakat siyasi eşitliğe dayalı, kapsamlı bir çözüm demek, Türkiye’nin ya da KKTC’nin ilkelerinden taviz vermesi anlamına gelmez. Söylediklerinizin bir kısmı karşı tarafın talepleridir, fakat bu taleplere Türk tarafı ‘evet’ dememiştir. Türk tarafı ‘evet’ demediği için, Mont Pelerin’de Rum tarafı bir defasında ara istemiştir, ikincide de masadan kalkmıştır. Türk tarafının kararlılığını gördükten sonra tekrar masaya dönme konusunda olumlu yaklaşılmıştır. Takvime bağlanması da önemlidir. Niye önemlidir takvime bağlanması? İlelebet bu çerçevede müzakere yapılmaz. Başlatıldı, zamanı belli ama bir takvime bağlanacak. Olacaksa da olmayacaksa da herkesin önünü görmesi gerekiyor. Yani bu bir acelecilik değildir ama ucu açık bir şekilde müzakerelerin devam etmesi de mümkün değildir. Burada özellikle güvenlik ve garanti konusunda herhangi bir taviz verilmiş değildir.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık