AktüelGazedda'nın GündemiÇatalköy’deki cephanelik patlaması, IŞİD delillerinin yok edilmesi amacıyla gerçekleştirildi

Ankara 23. Yüksek Ceza Mahkemesi’nden sızdırılmış belgeler, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın IŞİD teröristlerine silah sağladığını ispat eden delillerin karalamasına kalkıştığını açığa çıkardı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 28, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Ankara 23. Yüksek Ceza Mahkemesi’nden sızdırılmış belgeler, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın IŞİD teröristlerine silah sağladığını ispat eden delillerin karalamasına kalkıştığını açığa çıkardı.

İsveçli Nordik Monitor Sitesi, söz konusu belgeleri yayımlayarak, Erdoğan ile Suriye ve Irak’ta faaliyet gösteren terör örgütleri arasındaki ilişkinin bulunduğunu ispat eden yeni bir delil ortaya koydu. Sitenin yayımladığı raporda, Afyon Karahisar ve Urfa’da bulunan Türk Ordusu’na ait silah depolarında karıştırma ve delilleri mahvetme patlamaların meydana geldiğini belirtti.

Türk Askeri İstihbarat Teşkilatında Değerlendirme Merkez Başkanı Binbaşı Ahmet Özkan, Mahkeme önünde bulunduğu itirafta Türk Rejimi – IŞİD ilişkisini vurgulayarak 2019 yılında Kıbrıs’ta Çatalköy’deki cephanelik patlamasının delilleri mahvetme amaçlı olduğuna dikkat çelkti.

Haberde, “TSK’da kayıt tutmanın çok hassas bir konu olduğunu ve en küçük bir ekipmanın bile [stok sahasından] sicilinin silinmesi için raporların gerekli olduğunun herkes tarafindan bilindiği de ifade edildi.

Kayıtlardaki eksik [eşyalar], MKE’nin [Türk şehirleri] Afyon ve Urfa’da ve Kıbrıs’ta görevlendirdiği mühimmat depolarını havaya uçurarak giderildiği de belirtilirken, onlarda askerin de bu patlamalar sonucunda yaralandığı belirtildi.

Türkiye’nin güneydoğusundaki Şanlıurfa ilinde 13 Kasım 2019’da meydana gelen patlamada 16 asker yaralandı. Patlama, Suriye sınırına yakın Haliliye’deki 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı cephaneliğinde meydana gelmişti. Haberde bahsedilen üçüncü patlama ise, Türk ordusunun kontrolü altında olan bölünmüş Kıbrıs adasında meydana geldi. 12 Eylül 2019 saat 01: 30’da Kıbrıs’ın kuzeyinde, “Girne’deki bir askeri bölgede meydana gelen patlama, Mühimmat Tümen Komutanlığı’nı yarıp geçti” ifadelerine yer verildi.

2019’da Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) Komutanlığı’ndan Başbakanlığa iletilen yazıda, “patlamanın sebebinin sabotaj veya yangın olmadığı, mühimmattan ötürü teknik bir sebeptan kaynaklandığı tespit edildi” ifadesi kullanılmıştı.

Yazıda, patlamaya sebep olan mühimmatın muadili mühimmatın, emnietli bölgeye taşındığı ve muhtemel kazalarla ilgili tedbir alındığı da kaydedilmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..