KültürÇağlayan Cafe’den Sosyal Girişimcilik Örneği

Lefkoşalıların bir çoğunun anılarıyla dolu, çocukluk yıllarında bayram yeriyle cıvıl cıvıl olan Çağlayan Park yeniden canlanıyor. Her yaştan bölge sakinlerine hizmet vermeye başlayan Çağlayan Cafe örnek bir davranışa imza attı. Dünyada giderek çok daha büyük önem kazanan ‘insan hakları’ konusunda yeni bir alan yaratan ‘sosyal girişimcilik’ kavramı ülkemizde de uygulanıyor. İnsan hakları ihlallerinin önlenmesi ya da haklardan yeterince yararlanamayan kesimlere hizmet vermeyi hedefleyen ‘sosyal girişimcilik’in desteklenmesi için Avrupa Birliği’nin finanse ettiği, MAGEM ve Youthpower’in yürüttüğü...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 3, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Lefkoşalıların bir çoğunun anılarıyla dolu, çocukluk yıllarında bayram yeriyle cıvıl cıvıl olan Çağlayan Park yeniden canlanıyor. Her yaştan bölge sakinlerine hizmet vermeye başlayan Çağlayan Cafe örnek bir davranışa imza attı.

Dünyada giderek çok daha büyük önem kazanan ‘insan hakları’ konusunda yeni bir alan yaratan ‘sosyal girişimcilik’ kavramı ülkemizde de uygulanıyor. İnsan hakları ihlallerinin önlenmesi ya da haklardan yeterince yararlanamayan kesimlere hizmet vermeyi hedefleyen ‘sosyal girişimcilik’in desteklenmesi için Avrupa Birliği’nin finanse ettiği, MAGEM ve Youthpower’in yürüttüğü Youthopia  projesinden hibe desteği kazanan Çağlayan Cafe, bölgede yaşayan çocuklar ve yaşlılar için bir dizi etkinlikler düzenledi.

caglayan

Bölge de ikamet eden çocukların okuma alışkanlıklarına katkı koymak için dış mekana renkli bir kitaplık yerleştirerek tanıtımını gerçekleştirdi, bir diğer etkinlikte ise ilkokula giden çocukların okul ihtiyaçlarına katkı koymak için hediyeler dağıttı ve yeşil alan bilincini artırmak için bilgiledirme gerçekleştirdi. Yaşlıları da unutmayan Çağlayan Cafe, birçok yaşlıyı biraraya getirerek sabah kahvesi etkinlikleri düzenlemeye başladı. Yaşlılarımızın toplumdan soyutlanmaması ve hatırlanmasına katkı koymak amacıyla ilk sabah kahvesinin bundan böyle ikram olarak verileceğini dile getirdi. Ayrıca engelli vatandaşlarımızın da parka kolaylıkla gelebilmeleri için Engelli girişi yerleştirildiğini belirten Çağlayan Cafe işletmecileri, bölgenin yeniden eski canlılığını kazanabilmesi  için ellerinden gelen desteği göstereceklerini ve çeşitli duyarlı etkinlikler düzenlemeye devam edeceklerini söylediler.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık