AktüelEkonomi PolitikBurslarımız nerede?

Sol Gençlik Ekoloji Sekreteri Lema Gözay, 5 aydır ödenmeyen burslar ve devlet üstü kurumların transkript belgelerine keyfi şekilde fiyat belirlemesine ilişkin açıklamalarda bulundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 30, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Sol Gençlik Ekoloji Sekreteri Lema Gözay, 5 aydır ödenmeyen burslar ve devlet üstü kurumların transkript belgelerine keyfi şekilde fiyat belirlemesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

Yıllardır süregelen burs ödemelerindeki sistematiksizliği pandemi sürecinde de özelliğini korumuş ve daha da öğrencileri ekonomik anlamda zor duruma sokan bir hale gelmiştir.

2021 Bahar döneminde bursların düzensizliği ve kurumlar arası keyfi transkript belgelerine fiyat biçilmesiyle ilgili olarak eylemlilik göstermeye karar vermiştik.

Eylem duyurumuzun öncesinde adeta “alın parayı ve susun oturun” dermişcesine aylarca yatmayan bursların bazıları bir anda yatırılmıştı.

Fakat sözde devletin anlayamadığı bir nokta var ki bizim derdimiz yalnızca para değil sistemdir.

Sadece burs ödemelerinde devam eden sistematiksizlik değil,  devlet üstü kurumların soygunculuğu da öğrencileri zor duruma sokmaktadır.

Burs başvuru sürecinde gerekli olan transkript belgesine geçen sene 150 tl talep eden kurumlar, bu ekonomik krizin içinde hem okul harçlarına zam yaptığı yetmezmiş gibi bu belgelere de zam yaparak bu dönem 180 Tl gibi ciddi bir ücret talep etmiştir.

Sözde devlet halen daha ne burs ödemesiyle ilgili ne de transkript belgelerine devlet üstü kurumların keyfi fiyat biçmesiyle ilgili hiçbir açıklamada bulunmamıştır.

Kıbrıs’ın kuzeyindeki fırsat eşitsizliğini, beyin göçünü, ekonomik krizi iliklerine kadar yaşayan öğrenciler bir de hakları olanı inatla 5 aydır ödemeyen sözde devletin keyfini bekliyor.

Daha geçen haftalarda Azeri ünlülere sözde devlet olan KKTC’yi tanıtma maksatıyla 69 Bin StG’lik bütçe ayrılmış, sosyal medyada giderek yükselen tepkilerle baş edemeyince bu karardan geri dönen hükümet, böylesi ciddi miktarları ayırabiliyorken, öğrencilerin bursları söz konusu olunca sus pus oluyor.

Buradan Milli Eğitim Kültür Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’na uyarımızdır.

Öğrencilerin burs ödemesi hakkında herhangi bir

açıklamada bulunulmaz, herhangi bir ödemeye gidilmez ise 7 Mayıs’ta gerçekleştirdiğimiz eylemi yeniden gerçekleştirmekten hiç kaçınmayacağız.

Öğrenci arkadaşlarımıza dayanışmamızı belirtir, mücadelelerine ses veriyoruz!

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık