PolitikaBulgaristan’ın Yeni Başkanı Sosyalist Parti Adayı Emekli General Radev Oldu

Bulgaristan’da cumhurbaşkanlığı seçiminin dün yapılan ikinci turunda ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) adayı eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli General Rumen Radev’in verilen oyların yüzde 58’ini alması üzerine Başbakan Borisov daha önce verdiği istifa sözünü yerine getireceğini belirterek, ”Halkın rızası ve iradesi ile artık muhalefetiz” dedi. Sputnik’te yer alan haberde Eski Hava Kuvvetleri komutanı emekli General Radev, ikinci turda oyların yüzde 58.1’ini alırken, rakibi olan Parlamento Başkanı Tzetzka Tzaçeva ise oyların 35.3’ünü alabildi. Radev, Bulgaristan’ın 1989...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 14, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Bulgaristan’da cumhurbaşkanlığı seçiminin dün yapılan ikinci turunda ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) adayı eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli General Rumen Radev’in verilen oyların yüzde 58’ini alması üzerine Başbakan Borisov daha önce verdiği istifa sözünü yerine getireceğini belirterek, ”Halkın rızası ve iradesi ile artık muhalefetiz” dedi.

Sputnik’te yer alan haberde Eski Hava Kuvvetleri komutanı emekli General Radev, ikinci turda oyların yüzde 58.1’ini alırken, rakibi olan Parlamento Başkanı Tzetzka Tzaçeva ise oyların 35.3’ünü alabildi.

Radev, Bulgaristan’ın 1989 yılında girdiği 27 yıllık demokratik sistemin 5. Cumhurbaşkanı olacak. Radev, düzenlediği ilk basın toplantısında, “Ülkemizde demokrasi statükoyu yendi” dedi. Seçim sonuçlarının iktidara hak ettiği notu verdiğini ve ülkedeki siyasi ortamda dramatik hiç bir şey görmediğinin altını çizen Radev, “Ülkemizde herkesi sorumlu davranmaya çağırıyorum. Verdiğim hiç bir sözü unutmadan, her birini yerine getireceğim” ifadesini kullandı.

Bulgaristan Başbakanı Borisov: Artık muhalefetiz

Başbakan Boyko Borisov lideri olduğu Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisinin cumhurbaşkanlığına aday gösterdiği Parlamento Başkanı Tzetzka Tzaçeva’nın seçimi kaybetmesi üzerine parlamentonun ilk oturumunda istifa edeceğini açıkladı.

GERB Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Borisov,  halkın bu seçimde verdiği cezayı kabul etmeye hazır olduğunu ve halkın tercihine saygı duyacaklarını dile getirerek, ”Yaptığım hiçbir şey için pişman değilim. Her zaman halkın bir parçası oldum. Halkın verdiği her bir sinyali cildimle bile hissetmiş bulunuyorum” diye konuştu.

Borisov, parlamentoda artık yeni bir çoğunluğun hakim olduğunu, ancak GERB partisinin erken seçime giderek tekrar güven kazanıp tekrar iktidarı hedeflediğini belirtti.

RUMEN RADEV KİMDİR?

Bulgaristan’ın 53 yaşındaki yeni Cumhurbaşkanı Rumen Radev, 1982’de memleketi Dimitrovgrad’daki Matematik Lisesi’ni ve ardından Dolna Mitropoliya Hava Kuvvetleri Yüksek Okulu’nu tamamladı. Sofya’daki Gergi Rakovsi Yüksek Harp Okulu’nda eğitimini sürdüren Radev, doktorasın  aldıktan sonra 2003 yılında ABD’deki Maxwell Hava Üssü’nde Stratejik Araştırma dalında eğitim gördü. Bulgaristan’ın en tecrübeli jet pilotu olarak nitelenen Radev, korgeneral rütbesine kadar yükselerek Hava Kuvvetleri Komutanı oldu. Radev, özellikle hava sahasının korunması konusunda Boyko Borisov Hükümetinin Savunma Bakanı Nikolay Nençev ile ciddi görüş ayrılıkları yaşadı. Hava Kuvvetleri komutanı olarak çok sayıda ödül alan Radev, askeri görevi sırasında Hava Kuvvetleri Komutanlığı Halkla İlişkiler Müdiresi Desislava Gençeva ile evli. Radev’in yardımcılığını BSP’den Avrupa Parlamentosu Milletvekili olan İliyana Yotova yapacak.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık