koronavirus“Bulaşıcı ortamlardan uzak durunuz. İş toplumsal faciaya dönüşmesin”

Başbakan Ersin Tatar, kısmi sokağa çıkma yasağı ile ilgili BRT’de Baykan Gürses Özdağ’ın sunduğu programa katıldı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 22, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Başbakan Ersin Tatar, kısmi sokağa çıkma yasağı ile ilgili BRT’de Baykan Gürses Özdağ’ın sunduğu programa katıldı.

Tatar açıklamasında şunları kaydetti:

Büyük bir sıkıntı. Hem Türkiye, hem güney Kıbrıs’ta bu sıkıntı artıyor. Aldığımız önlemlerle kktc’yi koruyabildiğimiz kadar koruduk. Fakat belli ki, bir kısım yerel, bir kısım da Londra bağlantılı kişiler; buraya gelen bir kaç hadisenin varlığı biliniyor. Virüsün daha fazla yayılmaması için her şey yapılıyor. OHAL ilan etmedik. Ekonomi var, elzem hizmetler var. Bizim için eczaneler, fırınlar, marketler, gümrük işlemleri devam edecektir. Köylü ve hayvancımız da aynı şekilde çalışmaya devam edecektir. Et ve gıda ürünleri, sebze ürünleri de çalışmaya devam edebilecektir.

Bulaşmanın az olması, virüsün yayılmaması için elden gelen her şeyi yapmak zorundayız. İçeride 3-5 vaka var. Eğer kontrol etmezsek bu daha da yayılabilir. Biz bu işi çok ciddiye alıyoruz. İngiltere bile zamanında tedbir almayı ihmal etti. Onlar 3-5 gün öncesine kadar tedbir almadı. Biz tedbirlerimizi çok önceden aldık.

İnsanlarımız, kalabalık oluşturuyorlar. Biz de dedik ki, kısmı sokağa çıkma yasağı ilan ediyoruz. Bizim burada halk desteğine ihtiyacımız var. Bu işin ne kadar ciddi olduğunu herkes fark etmiştir. Yaşlılarımız daha çok risk altındadır. Onların hiç birinin çıkmaması lazım. Bakkala bile onların gitmemesi lazım.

Ben evde oturacağım, o gezecek o bulaştıracak. Böyle bir şeyi kabul edemeyiz. Herkes aynı durumdadır. Toplum baskısı da bunu zorlayacaktır. İşler bu raddeye geldi. Başarılı bir şekilde yönetiyoruz. Rakamlar önemli rakamlar değil. Çok daha fazla çoğalmaması lazım bu rakamın. Çok kolay bulaşan bir virüs. Her gün bir şeyler öğrendik. Günün sonunda işin ne kadar ciddi olduğunu kabul etmemiz lazım.

Açıklanan kurallara uyulursa, başaracağımıza yürekten inanıyorum. Aksi halde çok daha zor günler bekliyor bizi. Halkımız da alınan kararlara saygı duysun. İki haftadır bu ülkede büyük fedakarlıklar yapıldı. Ekonomik tedbirlerle ilgili çok sıkıntılı durumlar var. Toplum vicdanında kabul edilecek uygulamalar için STÖ’ler ve sendikalarla görüştük. Asgari düzeyde, en hafif düzeyde aşılabilmesi için çalışıyoruz. Bulaşıcı ortamlardan uzak durunuz. Toplumsal faciaya dönüşmesin. Bu saatten sonra beklentilere ters bir hareket bizlere yakışmaz. Doğru olan açıklanan kurallara saygı duymaktır.

Umuyorum ki yaz aylarında bu iş geride kalacak. Nisan Mayıstan sonra bu işin geride kalacağına inanmak istiyorum. Çin’de bile iş yavaşlamaya başladı. Şimdi Avrupa bu sorunu yaşıyor. İnşallah onlarda da bu tarihe kadar yavaşlama olacak.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık