UncategorizedBugün, Faşist Yunan Darbesi’nin yıldönümü

46 yıl önce bugün 15 Temmuz’da, Doğu Akdeniz’deki bu adaya, faşist Yunan Cuntası tarafından bir darbe düzenlendi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 15, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

46 yıl önce bugün 15 Temmuz’da, Doğu Akdeniz’deki bu adaya, faşist Yunan Cuntası tarafından bir darbe düzenlendi. Türkiye’nin Kıbrıs’ı işgaline neden olan olayların başlangıcı olarak gösterilen bu tarihte iktidarda olan Yunan Askeri Cuntası, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Başkanı Başpiskopos III. Makarios’a darbe düzenlemişti.

Konuyla ilgili olarak bugün sabah yerel saatle 08.20’de halka darbeyi hatırlatan sirenler çalındı. Öte yandan gün boyunca güneyde darbeyi ve akabinde Türk istilasını kınayan etkinlikler düzenlenecek. 

Sabah, Constantinou & Elenis kilisesinde Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nicos Anastasiades, siyasi parti liderleri, hükümet yetkilileri ve diğer ilgililerin katılacağı bir ayin yaptı.

Anastasiades, Temsilciler Meclisi’nin darbeyi ve Türk istila ve işgalini kınamak, ülkeyi ve demokrasiyi korumak için hayatlarını feda edenleri onurlandırmak için toplanacağı özel oturuma da katıldı.

Ülkeyi savunmak için ölenlerin mezarlarına çelenkler konulacak. Siyasi partiler de çeşitli şehirlerde özel etkinlikler düzenleyerek Kıbrıs’a yönelik bu ikili suçu kınayacaklar. Yurt dışında da anma ve kınama toplantıları yapılacak.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..