AktüelYüzleşmeBugün, Faşist Yunan Darbesi’nin yıldönümü

47 yıl önce bugün 15 Temmuz’da, Doğu Akdeniz’deki bu adaya, faşist Yunan Cuntası tarafından bir darbe düzenlendi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 15, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

47 yıl önce bugün 15 Temmuz’da, Doğu Akdeniz’deki bu adaya, faşist Yunan Cuntası tarafından bir darbe düzenlendi. Türkiye’nin Kıbrıs’ı işgaline neden olan olayların başlangıcı olarak gösterilen bu tarihte iktidarda olan Yunan Askeri Cuntası, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Başkanı Başpiskopos III. Makarios’a darbe düzenlemişti.

EOKA B’nin ve Atina cuntasının Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ve Cumhurbaşkanı Makarios’a yönelik darbesinden 47 yıl sonra, sirenler sabah 8.20’de çaldı. Beş gün sonra Kıbrıs’ın kuzey yarısının Türk işgaline yol açan dramatik olayları hatırlatılacak.

Darbe kurbanları için yıllık ulusal anma töreni, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in huzurunda Lefkoşa’daki Konstantinos ve Eleni kilisesinde düzenlenecek. Kıbrıs güneyinde tüm şehirlerde de ulusal anma törenleri düzenlenecek.

Öte yandan, partiler ve örgütler yaptıkları açıklamalarda Kıbrıs’ın bugüne kadar yaşadığı sonuçlara atıfta bulunarak darbeyi kınarken, Meclis ise darbe ve işgalin yıldönümlerini kınamak için saat 11’de özel bir oturum gerçekleştirecek.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık