AktüelYaşamBugün Dünya Fizyoterapi Günü

Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği'nin hedeflerini de ifade eden Şahveren, Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği’ne kayıtlı 192 fizyoterapist bulunduğunu ve bu sayının her geçen yıl artmakta olduğunu vurguladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 8, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği Başkanı Uzm. Fzt. Şahveren Çakartaş Dünya Fizyoterapi Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.

Açıklamada “Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği 1979 yılında kurulmuş olup 40 yıldır faaliyetlerine devam etmekte ve fizyoterapi biliminin ve fizyoterapistlerin mesleki uygulama alanının gelişmesi için çalışmaktadır” denindi.

Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği’nin hedeflerini de ifade eden Şahveren, Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği’ne kayıtlı 192 fizyoterapist bulunduğunu ve bu sayının her geçen yıl artmakta olduğunu vurguladı.

Şahveren ayrıca fizyoterapistler içindeki kadın oranına da dikkat çekerek, “Bu yıl ‘Dünya Fizyoterapi Konfederasyonu”, yayınlamış olduğu istatistik sonuçlarında dünyada her 10 fizyoterapistten 7’sinin kadın olduğunu açıklamıştır. Ülkemizde de kadın fizyoterapistler büyük çoğunluğu oluşturmaktadır. Biyolojik olarak kuvvet gerektiren işler genelde erkekler ile bağdaştırılırken hem fiziksel hem de mental güç gerektiren mesleğimizde dünyadaki kadın dominasyonunu dayanışma ile selamlıyoruz” mesajı verildi.

İşte açıklama:

“Fizyoterapistler sağlıklı kişilerde sağlığın korunması ve geliştirilmesini sağlarken, hastalık durumlarında fizyoterapi ve rehabilitasyon yöntemlerini kullanarak, kişinin eski durumuna dönmesi ve iyileşmesine destek olurlar.
Fizyoterapistlerin, felç geçirmiş birinin yeniden yürümesi, beli ağrıyan bir kişinin eskisi gibi hareket edebilir hale gelmesi, yaşlanmakta olan bir kişinin kas ve kemik sağlığının korunması, yaralanan bir sporcunun sahalara geri dönmesi ya da engelli bir çocuğunun oturmayı, yürümeyi öğrenmesi gibi hedefleri vardır. Fizyoterapistler bütün yaş grupları ve pek çok hastalık için tedavi seçenekleri sunabilir ve daha kaliteli bir yaşam için size destek olabilirler.

Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği 1979 yılında kurulmuş olup 40 yıldır faaliyetlerine devam etmekte ve fizyoterapi biliminin ve fizyoterapistlerin mesleki uygulama alanının gelişmesi için çalışmaktadır.
Birliğimiz, diğer meslek örgütleri ile de çalışmalar yaparak ülkemizde fizyoterapistlere hak ettikleri çalışma alanlarını yaratmak ve geliştirmek için faaliyetlerde bulunmaktadır.

Hedeflerimiz:
• Fizyoterapistlerin ülkemizde ve yurt dışında en iyi şekilde temsil edilebilmeleri ve uzmanlıklarının tüm dünyada geçerli olması için her türlü bilimsel ve idari ilişkileri kurmak,

• Fizyoterapistlik mesleğinin uygulanması ile ilgili standartları ve etik kuralları oluşturmak ve Kıbrıs’ta çalışan fizyoterapistlerin mesleki hak ve yetkilerinin iyileştirilmesi, otonom bir meslek olması konusunda çalışmalar yapmak ve bu amaçla her türlü hukuki ve idari girişimlerde bulunmak,

• Her türlü platformda fizyoterapistlerin haklarını savunmak ve temsil etmek ve Toplum sağlığı ile ilgili, her alanda çalışmalar yaparak toplumu bilinçlendirmektir.

Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği’ne Kayıtlı 192 fizyoterapist bulunmaktadır ve bu sayı her geçen yıl artmaktadır. 

40 yılın sonunda artık bu yıl, yasal düzenlemeler merkezli bir açıklamadan kaçınmaya çalıştık. Devlet politikası eğer kendi toplumunun sağlığını riske atmak istiyor bu bağlamda da sadece fizyoterapistlerin değil sağlık alanında yapılması gereken düzenlemeleri yapmıyorsa süper güçlerimiz kifayetsiz kalabilir.

Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği kendi içerisinde oto kontrolünü kurmuş olup halk sağlığını ve meslektaşlarımızı korumak, ayrıca farklı meslek grupları tarafından fizyoterapi mesleğinin meslek sınırlarını ve etik kuralları ihlal eden her türlü kişi ve kurumlara karşı ciddi bir mücadele vermektedir. 40 yıldır adamızda hizmet veren, multidisipliner sağlık ekibinin önemli paydaşlarından olduğunu kanıtlamış, koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerinde büyük görev üstlenen fizyoterapistlerin halk sağlığının geliştirilmesine yönelik sağlık politikaları oluşturulurken bizlerin varlığını görmezden gelmek kabul edilebilir değildir. Sağlık Bakanlığı’nın geliştireceği sağlık hizmetleri politikalarında, Fizyoterapistlerin de varlığını hatırlayarak ve adadaki tüm fizyoterapistlerimizin kendilerine verilecek görevlerde istek ve çaba ile var olacağını bildirmek isteriz.

Bu yıl ‘Dünya Fizyoterapi Konfederasyonu”, yayınlamış olduğu istatistik sonuçlarında dünyada her 10 fizyoterapistten 7sinin kadın olduğunu açıklamıştır. Ülkemizde de kadın fizyoterapistler büyük çoğunluğu oluşturmaktadır. Biyolojik olarak kuvvet gerektiren işler genelde erkekler ile bağdaştırılırken hem fiziksel hem de mental güç gerektiren mesleğimizde dünyadaki kadın dominasyonunu dayanışma ile selamlıyoruz.


Bugünlere gelmemizde ilk adımları atma cesaretini gösteren ve 40 yıl önce birliğimizi kurarak bizlere armağan eden çok değerli kurucu üye meslektaşlarımıza minnetlerimizi sunar, fizyoterapi mesleğinde vermiş oldukları hizmetlerden ötürü teşekkür ederiz.

Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği Kurucu Üyelerinin, tüm fizyoterapist hocalarımızın, meslektaşlarımızın ve fizyoterapist adaylarının Dünya Fizyoterapi Gününü, Şahsım ve Yürütme kurulum adına kutlarım.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık