koronavirusBugün 118 test yapıldı, 2 yeni vaka tespit edildi

Sağlık Bakanı Ali Pilli, Sağlık Bakanlığı'nda koronavirüsle ilgili açıklamalarda bulundu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 7, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Sağlık Bakanı Ali Pilli, Sağlık Bakanlığı’nda koronavirüsle ilgili açıklamalarda bulundu.

İlk pozitif vakaya rastladığımız günün üzerinden 28 gün geçti. Gece gündüz bu çalışmalara devam ediyoruz. İlk yerel hastamızı bugün kaybettik.

Pilli, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Bugün yapılan test sayısı: 138

Bugünkü vaka sayısı: 2

Toplam taburcu edilen vaka sayısı: 1

Bugün kaybedilen hasta sayısı: 1

Toplam test sayısı: 3246

Toplam vaka sayısı: 94

Toplam kaybedilen hasta sayısı: 3

Toplam Taburcu Sayısı: 44

Tedavisi devam eden hasta sayısı: 47

Yoğun bakımda yatan hasta sayısı: 1

Yoğun bakımda yatan hastanın durumu stabildir. Diğerlerinin tedavisi sürüyor. Genel durumları iyidir. Halkımız mutlaka evde kalmalıdır. Bu savaşı, salgını durdurmak istiyorsak; birinci şart evde kalmaktır. Dışarı çıkmak zorunda kalırsak mutlaka maske takmak zorundayız. Maske yoksa, bezden maske yapıp o şekilde sokağa çıkmamız gereklidir.

Sağlık sisteminin çökmemesi için, mutlaka vakalarımız yatay bir şekilde gitmelidir. En ileri sağlık sistemine sahip olan Almanya, İngiltere, Amerika, İtalya gibi ülkeler, bir anda peak yaptıkları için sağlık sistemi çökmüştür. Herkes kendine düşen görevi yaparsa, yatay bir şekilde bu süreci geçireceğiz ve en az zararla geçireceğiz.

Kaybettiğimiz üç vaka var. Üçü de hem yaş olarak, hem de kronik hastalığı mevcuttur. Kayıpların büyük bir çoğunluğu yaş ve kronik hastalığı olan kişilerin mutlaka evde kalması gerekmektedir. Hiper tansiyonlu vakalar, kronik akciğer hastaları, diyabet, kalp, kanser tedavisi gören hastalar özellikle evde kalmalıdır.

Koronavirüs, çok kişide asemptomatik olarak seyretmektedir. Gençlerimizin çoğu bu vakaları atlatıyor. Bir taşıyıcıdır ama. Gençlere sesleniyorum. Belki size bir şey olmayacaktır ama eve gittiğinizde büyüklerinize zararı dokunacaktır. Bazı kişiler, vakaları sakladığımızı söylüyor. Bu beni çok üzmektedir. Vakalar bana gelmeden basındadır. Bu toplumda hiç kimse hiçbir şeyi gizleyemez. Bir vaka hastaneye yattığı zaman bana iletilmeden, basına iletiliyor. Sağlık Bakanlığı’nın verdiği her bilgi doğrudur. Halkımız bize güveniyor biliyorum.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık