AktüelSanatYaşamBuffer Fringe Performans Sanatları Festivali tamamlandı

Buffer Fringe Performans Sanatları Festivali, 2014 yılından beri, sanata bir direniş alanı sunuyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 21, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Buffer Fringe Performans Sanatları Festivali 2021 etkinlikleri ve performansları Festivallerin barış inşaasındaki rolü üzerinde bir uluslararası forum ile birlikte sona erdi.

Buffer Fringe Performans Sanatları Festivali, 2014 yılından beri, sanata bir direniş alanı sunuyor. Değişen dünyaya ayak uydurmanın yanısıra, hassas konuları sorgulayarak, baskın anlatılara meydan okuyor ve sanatçıların düşüncelerini yenilikli biçimlerde ifade etmeleri için bir alan yaratıyor. Bunu yaparak, farklı toplumlar arasında diyaloğu tetikleyerek, anlayışın geliştirilmesini savunuyor ve yeni düşüncelerin ortaya çıkmasına katkıda bulunuyor.

Dayanışma Evi tarafından düzenlenen Buffer Fringe Festivali, bu yıl da, sanatın dönüştürücü kullanarak barış inşaası misyonunu sürdürdü. 8-10 Ekim 2021 tarihlerinde gerçeklenen Buffer Fringe 2021, Kıbrıs’tan ve yurtdışından bir çok sanatçının “Yerinden Edilme” teması etrafında yarattıığı özgün işlere ve  ilgi çekici işbirliklerine sahne oldu.

Buffer Fringe Performing Art Festival 2021

Toplamda 12 ülkeden 59 sanatçı, festivalin gerçekleştiği 3 gün boyunca, bölünmüşlüğün her iki yanında Lefkoşa ve Mağusa’da ve çevirmiçi olarak, 5 farklı mekanda, 16 performans ve etkinlik gerçekleştirdi. Festivalde Dayanışma Evi ve Buffer Fringe Festivali ekiplerinin yanı sıra, 35 gönüllü çalıştı.  Festivalde yerel ve uluslararası 22 kurumla işbirliği kuruldu ve yüzlerce seyirci ağırlandı.

Bu yıl, sanatsal etkinlikler ve performansların yanısıra Buffer Fringe, uluslarası bir melez foruma da ev sahipliği yaptı. Bu forumda dünyanın her yanından festival organizatörleri, performans sanatlar paydaşları ve sanatçılar ‘Çatışma Dönüşümünde Festivallerin ve Yaratıcılığın Rolü’nü irdelediler. 11 ve 12 Ekim 2021’de Dayanışma Evi’nde ve çevrimiçi olarak gerçekleşen Forum, Buffer Fringe Festivali ve IMPACT (Imagining Together Platform for Arts, Culture and Conflict Transformation) tarafından, Festival Academy işbirliğinde düzenlenmiştir.

Festivalin sanat yönetmeni Ellada Evangelou’nun söylediği gibi, “8. Yılına giren Buffer Fringe, Kıbrıs ve yurtdışındaki sanatçı topluluklarıyla iletişim kurmayı başarmıştır. Sosyal değişim için sanatın bir parçası haline gelmiş ve paydaşlarıyla partnerlerinin seslerinin duyurulmasında bir alan oluşturmuştur. Bu küresel diyaloğun bir parçası olmaktan oldukça memnunuz ve bir sonraki adımda neler yapabileceğimizi görmeyi merakla bekliyoruz.”

Buffer Fringe Performans Sanatları Festivali 2022 ile ilgili gelişmeler yakında duyurulacaktır.

Buffer Fringe sanatçıları ve etkinlikleri ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz:

www.bufferfringe.org/artists

Buffer Fringe Performans Sanatları Festivali, Tarihsel diyalog ve Araştırma Derneği’nin bir projesi olan Dayanışma Evi’nin bir barış programıdır ve Active Citizens Fund’ın finansal desteği ile gerçekleştirilmektedir. Bu yıl, Dayanışma Evi’nin Kıbrıs’taki toplumlar arasına sosyal, siyasal ve kültürel diyalogu güçlendirmeye devam ettiği 10.yıl. Festival aynı zamanda IMPACT, Hollanda Büyükelçiliği, Fransa Büyükelçiliği ile Kıbrıs Fransız Enstitüsü, Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği, Kıbrıs Goethe Enstitüsü, Avrupa Kültürel Vakfı, Vienna Pastanesi ve Home Cafe tarafından desteklenmiştir.

Tüm gelişmeler için festivali aşağıdaki kanallardan takip edebilirsiniz:

Blog: www.bufferfringe.org

Buffer Fringe 2020 after-movie: https://www.youtube.com/watch?v=x9Iq8gKQLg0  

Facebook: www.facebook.com/BufferFringe  

Instagram: @bufferfringe www.instagram.com/bufferfringe

#bufferfringe #bufferfringefestival #home4cooperation

Fotoğraflar: Sergio Vaccaro

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık