AktüelEkolojiBufavento yolu pislik içinde

Tarihi Bufavento Kalesi’ne çıkılan yol pislik içinde. GazeddaKıbrıs’a ulaşan bir okurumuz, manzara karşısında çok üzüldüğünü belirtti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 19, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Tarihi Bufavento Kalesi’ne çıkılan yol pislik içinde. GazeddaKıbrıs’a ulaşan bir okurumuz, manzara karşısında çok üzüldüğünü belirtti.

Tarihi ve turistik alanlar pislikten geçilmiyor. 1300’lü yıllardan beri dağda bulunduğu düşünülen Bufavento Kalesi’ne çıkan yol çöplerle doldu. GazeddaKıbrıs’a ihbarda bulunan bir okurumuz, gördüğü manzaradan dolayı çok üzüldüğünü ifade ederek, Çevre Koruma Dairesi ve sivil toplum örgütlerini duyarlı olmaya davet etti.

Bufavento Kalesi’nin tarihi

Beşparmak Sıradağları üzerinde bulunan St. Hilarion ve Kantara Kaleleri ile zincirin bir parçası olan Bufavento Kalesi, Bizans döneminde Arap saldırılarına karşı adanın savunma ve uyarılması amacıyla gözetleme kulesi olarak inşaa edilmiştir. Girne’nin doğusunda, Çatalköy sırtlarında yer alan kale, denizden 950 metre yükseklikte Kıbrıs’ın en sarp ve rüzgarı bol alan tepesinde kurulduğu için (rüzgara kafa tutan) Bufavento ismini almıştır.

Kalenin yapıldığı tarih kesin olarak bilinmemekle birlikte tarihte ilk kez adı Arslan Yürekli Richard zamanında geçmiştir. Kıbrıs’da bulunan diğer kalelere göre konumu gereği ulaşılması en zor kaledir. 1382-1398 Yıllarında hapishane olarak kullanılan kalenin adı o dönemde “Aslan Şatosu” olarak geçmektedir. 1489 Yılında kaleyi ele geçiren Venedikliler zamanında Bufavento Kalesi eski önemini yitirmiş, adanın savunmasında kıyıda bulunan kaleler önem kazanmıştır.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık