AktüelGazedda'nın Gündemi“Bu yöntemin herhangi bir mantığı yok”

İnternet Servis Sağlayıcıları Birliği - Kuzey Kıbrıs Başkanı Kemal Basat, yayımladığı basın açıklamasıyla, her bir firmanın engelleme işlemlerini kendi içinde ayrı ayrı gerçekleştirmesinin çok pahalı bir işlem olacağını bildirdi. Açıklama şöyle:
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 27, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İnternet Servis Sağlayıcıları Birliği – Kuzey Kıbrıs Başkanı Kemal Basat, yayımladığı basın açıklamasıyla, her bir firmanın engelleme işlemlerini kendi içinde ayrı ayrı gerçekleştirmesinin çok pahalı bir işlem olacağını bildirdi. Açıklama şöyle:

Bu ülkede 35 Internet Servis Sağlayıcı(İSS) şirket bulunmaktadır. Bu firmaların hepsi toptan İnternet hizmetini istisnasız KKTC Telekomünikasyon Dairesi’nden (TD) temin etmektedirler.

Bilgi Teknolojileri Haberleşme Kurumu(BTHK), son birkaç günde yeni Bilişim Yasasına göre erişimi engelleme ile ilgili bir mahkeme emri geldiğinde bunu TD’ye bildirip tek bir noktadan mahkeme emrini tüm ada için uygulatmak yerine, 35 İSS’e ayrı ayrı mail göndererek her bir firmanın bu engellemeyi kendi içinde ayrı ayrı gerçekleştirmesini talep etmektedir.

Bu tip engellemelerin yapılmasını sağlayan cihazlar çok pahalıdır ve 35 firmanın bu cihazları ayrı ayrı temin etmesi hem gereksiz hem de israftan başka bir şey değildir. Firmaların bu sistemleri kuracak maddi imkanı olsa bile, bu zor dönemde tek bir sistemle Telefon Dairesi’nde çözülebilecek bir altyapının, gereksiz yere 35 katı harcanarak İSS’lerde çözülmeye çalışılması ve ülkedeki maddi kaynağın dönüşü olmayacak şekilde yurtdışına elektronik cihaz alımı için gönderilmesinin herhangi bir mantığı yoktur.

Bu yasa kendi içinde muhtemelen daha çok tartışılacaktır, o ayrı bir konudur. Ben burada sadece teknik ve maddi açıdan mevcut durumu aktarmaya çalıştım.

Saygılarımla,

Kemal Basat, Başkan

İnternet Servis Sağlayıcıları Birliği – Kuzey Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık