AktüelEkonomi PolitikGazedda'nın Gündemi“Bu kriz garanti işi olanın, lüks hayat yaşayanın krizi değil”

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı, gençlerin ve ekonomik krizi yaşayan asıl insanların meydanlarda ve mitinglerde olmadığını hatırlatarak, bunun sebeplerini sıraladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 17, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı, gençlerin ve ekonomik krizi yaşayan asıl insanların meydanlarda ve mitinglerde olmadığını hatırlatarak, bunun sebeplerini sıraladı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Harmancı, geçtiğimiz Cumartesi günü İnönü Meydanı‘nda Bu Memleket Bizim Platformu tarafından düzenlenen mitinge katılımın az olmasının nedenlerini anlattı.

“Bu söyleyeceklerimi bazıları yanlış anlayacak ama söyleyeceğim” diye söze başlayan Harmancı, Cumartesi günkü miting sönük ya da heyecansız geçtiğini belirtti ve “Başka ne beklenir ki?” diye sordu.

“Krizi asıl yaşayan insanlar elindeki ekmeğini de kaybedecek diye orada yoktu”

Yaşanılan krizin hepimizi fakirleştirdiğinin doğru olduğunu ancak krizin kiminin sadece mevcut hayat standartında bir punto aşağıya çekerken, kiminin de boğazından yakaladığını ifade etti.

Harmancı, “Bu krizi esas yaşayan asgari ücretle geçinmeye çalışan veya yıllardır çalıştığı özel sektörde sömürelen, hayat pahalılığı karşısında aldığı artış bir poşet etmeyen insanımızdır. Peki bu insanımız neden ortaya çıkamıyor? Çıktığı an elindekinden de olacak, ekmeksiz kalacak da ondan. Bu kriz hepimizin krizi ama bazılarımızın nefes borusunu kilitliyor bazılarımızın sadece hayat standardını düşürüyor” dedi.

“Bu kriz garanti işi olanın, lüks hayat yaşayanın krizi değil”

Gençlerin de mitinge ilgi göstermediğini hatırlatan Harmancı, gençlerin hızlı internet istediğini, geleceği için kendinden önceki kuşakların ayrıcalığını değil ama hayata eşit erişim hakkı istediğini, kodlama dediğini, daha iyi altyapılar talep ettiğini, kamusal alanlar istediğini, özgürlük ve saygı istediğini belirtti.

Harmancı, “Bugüne kadar bugünkü kuşağın beklentisi için kim ne yapmış da olacaklar? Başka bir dil inşaa etmeden, tümü dahil etmeden ve oturduğumuz alanları terk etmeden kapsayıcı olabilmek mümkün değil.
Bu kriz lüks araba sürenin, maaşını kısmen hayata pahalılığına karşı koruyanın, garanti işi olanın krizi değil. Bu kriz özel sektör çalışanın, bu kriz karınca kararınca iş yapmaya çalışanın krizi ama onların konuşabilecek bir gerçeği yok. Alın teriyle çalışıp karnını doyuramayanların konuşabileceği sistemi inşa etmeden kimsenin inandırıcılığı yok” ifadelerini kullandı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık