AktüelPolitikaBu kez güneyde anket: Çözüm iradesi sürüyor

Kıbrıs'ın güneyinde Avrupa Sosyal Araştırmalar Merkezi'nin (ESS) yaptığı ankete göre, Kıbrıslı Rumların yüzde 72.4'ü iki devletli çözüme karşı çıktı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 11, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs’ın güneyinde Avrupa Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin (ESS) yaptığı ankete göre, Kıbrıslı Rumların yüzde 72.4’ü iki devletli çözüme karşı çıktı. Aynı ankette katılımcıların yüzde 27’si federal çözümü desteklerken, yüzde 38′.1’i de bu çözüme karşı çıkmadıklarını belirtti. Halkın yüzde 35’i ise federal çözüme tümden karşı çıkıyor.

Kıbrıs Postası’dan Ulaş Barış’ın aktarımına göre Rum basınına yansıyan haberlere göre, 800 kişinin katılımıyla Ekim 2018-Nisan 2019 arasında yapılan ankete göre Kıbrıslı Rumlar yüzde 57.2’lik oranla en çok üniter devlet seçeneğini istiyorlar. Bu noktada yüzde 15.4’lük bir kesimin de bu çözüme itiraz etmediğini belirtti.

İki devletli çözüm seçeneği yüzde 72.4’lük oranla en çok karşı çıkılan model olurken, buna destek verenlerin oranı ise yüzde 13.9 olarak dikkat çekiyor.

Adanın şu anki statükosunun devam etmesi yüzde 50.8’lik kısım karşı çıkarken, yüzde 18’lik kısım bundan memnun olduğunu, yüzde 31.2’lik kesimin ise buna ne karşı ne de destek çıktığını belirtti.

More GCs against a BBF than for it, undecideds hold small majority – Cyprus Mail

More Greek Cypriots want a unified state than a bizonal bicommunal federation (BBF), the accepted basis for negotiating a Cyprus solution, according to a survey released on Monday. The figures were part of the European Social Survey (ESS) released on Monday. ESS is pan-European research involving about 30 countries and…

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık