AktüelEkonomi Politik“Bu görüntülerin ülkemizde yaşanması utanç kaynağıdır”

Basın Emekçileri Sendikası, bu sabah Sağlık Bakanlığı önünde SMA Tip-1 hastası Asya Bebek için yapılan eylemde gerçekleşen polis şiddetine tepki gösterdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 10, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Basın Emekçileri Sendikası, bu sabah Sağlık Bakanlığı önünde SMA Tip-1 hastası Asya Bebek için yapılan eylemde gerçekleşen polis şiddetine tepki gösterdi.

Basın-Sen adına yazılı açıklama yapan Başkan Ali Kişmir, orantısız polis müdahalesini şiddetle kınadıklarını söyleyerek, bu tutumun kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Kişmir, sağlık ve yaşam hakkının herhangi bir zümreye, kişiye, topluluğa özel değil, her bir bireyin koşulsuz şartsız sahip olduğu en temel hak olduğunu hatırlattı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“SMA Tip-1 hastası Asya bebeğin ‘Yaşam Hakkı’ için bugün Sağlık Bakanlığı önünde toplanan eylemcilere, polis tarafından uygulanan orantısız müdahaleyi şiddetle kınarız.

Bir bebeğin hayata tutunabilmesi için hükümetin harekete geçmesini sağlamaya çalışan iyi niyetli insanlara karşı gösterilen bu tutum, tarafımızca kabul edilemezdir.

Polis devleti olan yakın coğrafyadaki ülkelerdeki görüntülere benzer görüntülerin ülkemizde de yaşanması ayrıca utanç kaynağıdır.

Unutulmamalıdır ki; Anayasamıza göre, sağlık ve yaşam hakkı herhangi bir zümreye, kişiye, topluluğa özel değil, her bir bireyin koşulsuz şartsız sahip olduğu en temel haktır. Toplumun bir bireyi olan polisin de, bu hakları bilmesi, bilmiyorsa da öğrenmesi şarttır.

Haddini aşan ve 2 göstericinin hastaneye kaldırılmasıyla sonuçlanan olayla ilgili polisin derhal özür dilemesini ve gerekli soruşturmayı kendi içinde yapmasını talep ediyoruz”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık