AktüelEkoloji“Bu, Facebook’ta ‘beğeni butonu’na basabileceğiniz bir şey değil”

Genç iklim aktivisti Greta Thunberg, iklim değişikliğiyle mücadele için kurulan R20 koalisyonuna üye ülkelerin katıldığı Avusturya Dünya Zirvesi’nde, dünya liderlerini küresel ısınmanın ciddiyetini tanımaya ve durdurmak için yeterli önlem alınmadığını kabul etmeye çağırdı: “Bu, Facebook’ta ‘beğeni butonu’na basabileceğiniz bir şey değil, insanlığın karşılaştığı en büyük krizdir.” Zirvede konuşan Greta, iklim değişikliğini bazı siyasilerin ve iş insanlarının yaptığı gibi, “yeni yeşil işler, yeni şirketler ve yeşil ekonomik büyüme yaratma fırsatı” olarak tanımlamanın yanlış olduğunu belirtti. “Bu...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 1, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Genç iklim aktivisti Greta Thunberg, iklim değişikliğiyle mücadele için kurulan R20 koalisyonuna üye ülkelerin katıldığı Avusturya Dünya Zirvesi’nde, dünya liderlerini küresel ısınmanın ciddiyetini tanımaya ve durdurmak için yeterli önlem alınmadığını kabul etmeye çağırdı: “Bu, Facebook’ta ‘beğeni butonu’na basabileceğiniz bir şey değil, insanlığın karşılaştığı en büyük krizdir.”

Zirvede konuşan Greta, iklim değişikliğini bazı siyasilerin ve iş insanlarının yaptığı gibi, “yeni yeşil işler, yeni şirketler ve yeşil ekonomik büyüme yaratma fırsatı” olarak tanımlamanın yanlış olduğunu belirtti.

“Bu her şeyden önce acil bir durum ve herhangi bir acil durum değil. Bu, insanlığın karşılaştığı en büyük krizdir, ”dedi. “Bu Facebook’ta ‘beğeni butonu’na basabileceğiniz bir şey değil.”

Greta’nın geçtiğimiz yaz İsveç parlamentosu önünde tek başına protesto gösterisiyle başlattığı hareket, dünyadaki öğrenci protestolarına ilham verdi. Avrupa’daki yeşil partiler Greta’yı iklim değişikliği sorununu ön plana çıkarmak için bir rol model olarak benimsedi.

Politikacıların riyakarlığına vurgu yapan Greta, “Politikacılar hem iklim değişikliğinin çok önemli olduğunu ve durdurmak için ellerinden geleni yapacaklarını söylüyor, hem de havaalanlarını çoğaltmak, yeni kömür santralleri ve otoyollar inşa etmek istiyorlar. Sonra dünyanın diğer tarafındaki bir toplantıya katılmak için özel bir jetle uçuyorlar, ” dedi.

Guterres, fosil yakıt sübvansiyonlarının ve fosil yakıt şirketlerine devlet desteğinin sona ermesini talep etti ve vergi mükelleflerinin parasının gezegene zarar vermek için kullanılmaması gerektiğini söyledi.

“Birçok kişi hala fosil yakıt sübvansiyonlarının insanların yaşam koşullarını iyileştirmenin bir yolu olduğunu düşünüyor. Daha yanlış bir fikir olamazdı. Yaptığımız şey, vergi mükelleflerinin parasını kullanarak, kasırgaları güçlendirmek, kuraklığı yaymak, buzulları eritmek, mercanları beyazlatmak yani dünyayı yok etmek.”

Kaynak: Washington Post

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık