AktüelGazedda'nın Gündemi“Bu devlet (!) ilaca erişimimi engelledi”

“Bu Devlet (!), Sağlık Bakanlığı (!) ilaca erişimimi engelledi, tedavi hakkımı elimden aldı…
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 29, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Yenidüzen Gazetesi Haber Müdürü Meltem Sonay, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımında, yaşadığı kronik hastalık nedeniyle karından iğne tedavisi aldığını, Sağlık Kurulu kararı ile iki ayda bir İlaç ve Eczacılık Dairesi’nden, bedelinin üçte birini ödeyerek aldığı ilaçları, son gidişinde tedarik edemediğini ifade etti.  Dairedeki memurun, kendisine “Sigortalılar artık özel eczaneden alıp işlem yaptıracak” dediğini belirten Sonay, “Neden?” diye sorduğunu ve “bizim hastalarımıza kalmıyor” yanıtını aldığını kaydetti.

Devletin ve Sağlık Bakanlığı’nın, kronik hastaları, pandemi döneminde mağdur ettiğini belirten Sonay, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Bu Devlet (!), Sağlık Bakanlığı (!) ilaca erişimimi engelledi, tedavi hakkımı elimden aldı…

Bir süredir sadece Covid-19 varmış gibi davranıyor herkes…  Bu nedenle başka kronik rahatsızlıkları olanların yaşadığı sorunlar da yok sayılıyor, görmezden geliniyor.

Kronik rahatsızlığım nedeniyle bir süredir karından iğne tedavisi alıyor- dum.

Sağlık Kurulu kararı ve onayı ile 2 ayda bir İlaç ve Eczacılık Dairesi’nden bedelinin 3’te 1’ini de ödeyerek aldığım iğnelerimi alamadım geçtiğimiz gün…

“Sigortalılar artık özel eczaneden alıp işlem yaptıracak” dedi oradaki memur, “Bizden alamasınız” dedi…

Neden diye sordum, “Bizim hastalarımıza kalmıyor” dedi…

Bizi, yani ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARINI KENDİ HASTASI SAYMADI, bu devlet(!) gibi, memuru da…

Oradan çıktım, eczaneye gittim… ‘Reçete bedeliniz 5 bin 480 TL’ dedi eczacı.

15 günde bir yaptırmak zorunda olduğum ilacın kutusu yaklaşık 3 bin TL.

Bu devlet (!), ‘Sen, özel sektör çalışanı git, nerden bulursan bul, 3 bin- 5 bin TL ver ilacını al, biz sana bir ara sigortadan, bir kısmını öderiz’ dedi.

Her ay ilacımı alabilmek için 3 bin TL’yi ödeyip ödeyemeyeceğimi hiç düşünmedi… Ben ve benim gibi kronik hastaları, hem de böyle bir dönemde mağdur etti.

Bu Devlet (!), Sağlık Bakanlığı (!) ilaca erişimimi engelledi,

tedavi hakkımı elimden aldı…

Teşekkür ederim.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık