AktüelGazedda'nın Gündemi“Bu değişen zamanlarda, savaş ve zulümden kaçanları unutmayalım”

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi’nin COVID-19 krizi üzerine açıklama yaptı. Açıklama şöyle:
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 20, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi’nin COVID-19 krizi üzerine açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

“COVID-19’un yayılmasını engellemek için dünyanın harekete geçmesiyle, birçok ülke haklı olarak olağanüstü önlemler almakta, hava ulaşımı ve sınır aşırı hareketleri kısıtlamaktadır. Dünyada birçok insan için gündelik hayat durdu ya da hiçbir zaman öngörmediğimiz şekillerde değişti.

Ancak savaşlar ve zulüm durmadı – ve bugün dünya çapında insanlar hala güvenlik arayışıyla evlerinden kaçmaktadırlar. Bazı ülkelerin sığınma hakkını tamamen engelleyebilecek önlemleri beni gittikçe daha fazla endişelendirmektedir. Bu emsalsiz kriz bağlamında tüm devletler sınırlarını uygun gördükleri şekilde yönetmelidir.

Ancak bu önlemler sığınma yollarının kapanması ya da insanların tehlikeye dönmeye zorlanmaları ile sonuçlanmamalıdır. Çözümler mevcuttur. Sağlık risklerinin belirlenmesi halinde, tarama düzenlemelerinin yanı sıra, test etme, karantinaya alma ve diğer önlemler devreye konabilir.

Bunlar yetkililerin sığınmacı ve mültecilerin varışlarını daha güvenli bir şekilde yönetmelerine, aynı zamanda da hayatları kurtarmak üzere tasarlanmış olan uluslararası mülteci koruması standartlarına saygı duymalarına olanak sağlayacaktır.

Bu değişen zamanlarda, savaş ve zulümden kaçanları unutmayalım. Onların – hepimizin – her zamankinden daha fazla dayanışma ve şefkate ihtiyacı vardır.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık