koronavirusBu da oldu: Resmi belgeyi de yalanladılar

YENİDÜZEN gazetesinin bugünkü manşetiyle gündeme getirdiği PCR affı, Sağlık Bakanlığı tarafından yalanlandı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 13, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

YENİDÜZEN gazetesinin bugünkü manşetiyle gündeme getirdiği PCR affı, Sağlık Bakanlığı tarafından yalanlandı.

Türkiye’de iktidardaki AKP’nin eski milletvekili Metin Külünk ve akrabalarından oluşan dört kişilik gruba, “uçuş öncesi PCR Testi” kuralını ortadan kaldırarak, yazılı talimat ve ayrıcalıkla ülkeye giriş izni verildiğiyle ilgili YENİDÜZEN Gazetesi’nde çıkan Müsteşar Ali Çaygur imzalı resmi belge, Sağlık Bakanlığı tarafından yalanlandı.

Sağlık Bakanlığı onayı ile verilen giriş izni için bir de belge hazırlandı. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Ali Çaygür’ün  ‘e imzasını’ taşıyan belgede AKP Milletvekili Metin Külünk ve beraberindeki Amire Zehre Gül, Şaziment Tuba Külünk ve Semra Külünk’ün “PCR testi tarihinden 3-5 gün önceden yaptırma kuralına bağlı olmadan ülkeye giriş izni” verildiği yazıldı.

Öte yandan Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, söz konusu kişilerin, son 72 saatlik PCR testi sonuçları ile ülkeye kabul edildikleri ifade edilirken, PCR testinden muaf tutulmalarının söz konusu olmadığı da kaydedildi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Uçağa kabulleri için gereken 3. ve 5. günlük PCR testlerine uygun olmamaları halinde ek önlemler alınarak mutlaka PCR testlerinin yapılması ve negatif koşulu aranmaktadır.

Özel izinle ülkemize gelen kişilere de 2. PCR Testi uygulaması uygulanmaktadır.

Yukarıda belirtilen koşullar doğrultusunda bakanlığımızca değerlendirilme yapılarak özel izin verilmektedir.

Yani söz konusu kişiler son 72 saatlik PCR testi sonuçları ile ülkemize kabul edilmişlerdir. PCR testinden muaf tutulmaları söz konusu değildir.

Basına yansıdığı gibi ismi geçen kişilere bakanlığımız tarafından özel bir ayrıcalık tanınmamıştır. Kamuoyunu duyurulur.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık