AktüelGazedda'nın Gündemi“Bu adanın esas sahibi Osmanlılardır”

Tatar, dün akşam düzenlenen İstanbul Ticaret Odası 20. Dönem 3. Meclis Çalışma Toplantısı Gala Yemeği’ne katıldı. Atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, katıldığı toplantıda tarihi gerçeklerden uzak söylemlerde bulunmaya devam etti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 28, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Tatar, dün akşam düzenlenen İstanbul Ticaret Odası 20. Dönem 3. Meclis Çalışma Toplantısı Gala Yemeği’ne katıldı. Atanmış Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, katıldığı toplantıda tarihi gerçeklerden uzak söylemlerde bulunmaya devam etti.

“Bu adanın esas sahibi Osmanlılardır”

“Kimse bize ‘sorunlar var, bu devlet ne olacak? demesin” diyen Tatar, Kıbrıs ile ilgili hamaset dolu açıklamlarına şöyle devam etti:

“Türkiye adamızdan 40 mil uzaklıkta ve her sabah Girne’den, Türkiye’nin Toros Dağları’nı görmekten dolayı duyduğu mutluluk yaşıyorum.

Bu adanın esas sahibi Osmanlılardır, Türklerdir yani biziz. Ada 80 bin şehit vererek fethedildi. 1571’den beri burada varoluş mücadelemizi sürdürüyoruz.

1878’de Osmanlıların adadan çekildiği gün Kıbrıs Türkleri için en kötü gündür. Adanın İngiltere’ye kiralandığında sözleşmeye göre İngiltere’nin adayı tekrar Osmanlı veya Türkiye Cumhuriyeti’ne devretmesi gerekiyordu ancak İngiltere 1. Dünya Savaşı’nı fırsat bilerek adayı gasp etti.

İngiltere adadan ayrılırken Kıbrıs’ta iki ayrı halk, garantör ülkeler ise Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’ydi.

Doğu Akdeniz’deki Türk-Yunan dengesi, Yunanistan’ın Ege’de yaptıklarıyla sağlanamadı ve Kıbrıs’ı da 13. ada diyerek Yunanistan’a bağlama hedefleri çerçevesinde Türklere saldırılar yapıldı.

“KKTC son asrın başarı öyküsüdür”

Türkiye ile iş birliği içerisinde ulusal çıkarlarımızın, milli menfaatlerimizin, hak ve hukukumuzun Mavi Vatan’da ve hava sahasında korunması çok önemli. KKTC son asrın bir başarı öyküsüdür. KKTC’deki nüfusunu güçlendirmek, İngiliz dönemindeki nüfus azalmasını telafi etmek ve ekonomik açıdan kendi ayakları üzerinde daha fazla durabilecek bir yapı için mücadele ediyoruz.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık