AktüelGazedda'nın GündemiBRT’nin yalanı ortaya çıktı: Kıbrıslırum, kendi talebiyle güneye geçmedi!

Kıbrıslıtürk basınının tamamında çıkan Kıbrıslırum polisin, Kermiya geçiş noktasında güneye geçmek isteyen Kıbrıslırum bir kadına izin vermediği iddiaları yalanlandı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 13, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıslıtürk basınının tamamında çıkan Kıbrıslırum polisin, Kermiya geçiş noktasında güneye geçmek isteyen Kıbrıslırum bir kadına izin vermediği iddiaları yalanlandı.

Foteini Amanatidu adlı bir kişinin dün Metehan üzerinden güneye geçmek istemesine Kıbrıslırum polislerin engel olduğu ile ilgili iddialar yalanlandı.

GazeddaKıbrıs’ın edindiği bilgilere göre, Foteini Amanatidu adlı kişi, Kıbrıs’ın kuzeyinde partneriyle birlikte yaşıyor. Daha önce toplamda 3 kez güneye geçmeye çalışan kadın, dün Kermiya’daki güney geçiş noktasında kararını değiştirmesinin ardından yeniden kuzeye döndü.

Edinilen bilgide, daha önce 17 Nisan’da da geçiş yapmak isteyen Amanatidu’nun, dün ilk olarak Pergama’dan güneye geçmek istediği ve Kıbrıslıtürk polisin izin vermemesi üzerine, Kermiya geçiş noktasından güneye geçiş yaptığı öğrenildi.

Kermiya’daki Kıbrıslıtürk polisinin geçişine izin vermesinin ardından Kıbrıslırum muhaceret polisinin yanına giden kadın, Kıbrıs Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’ndan görevli bir kişi ile temasa geçti. İçişleri Bakanlığı görevlisinin, İçişleri Bakanı Nikos Nuris ile temasa geçtiği ve kadına güneye geçebilmesi için test yapılması gerektiği belirtildi.

Yapılacak testin ardından Larnaka’daki Lordos Beach Hotel’de karantinaya alınacağı da bildirilen kadın, geçiş için prosedürün tamamlanmasını talep etti. Lefkoşa Devlet Hastanesi’nden bir ambulansın test yapma amacıyla Kermiya’ya hareket etmesinin ardından, kadının telefonda görüşme yaptıktan sonra, geçiş yapmaktan vazgeçtiği ve tekrardan kuzeye geçtiği öğrenildi.

Konuyla ilgili CNA’e konuşan Kıbrıs Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Nikos Nuris yaptığı açıklamada, güneye geçmek isteyen kadını engellemediklerini ancak kendisinin fikir değiştirdiğini ifade etti.

İçişleri Bakanı Nicos Nouris, Kıbrıs Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, sağlık gerekçesi ile güneye geçmek isteyen her Kıbrıslıtürke olduğu gibi Kıbrıslırumlara da aynı muameleyi yapmakta olduklarını belirterek, geçtiğimiz aylarda onlarca Kıbrıslıtürkün sağlık gerekçesi ile güneye geçiş yaptığını da ifade etti.

Kıbrıslırum polisin geçişe izin vermediği iddiası, dün akşam ilk kez Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nun web sitesinde çıkmış daha sonra Türk Ajansı Kıbrıs’tan, Müdür Fehmi Gürdallı’nın editörlüğü ile tüm basına servis edilmişti. Haber, bugün Kıbrıslıtürk basınının tamamında yer aldı…

Yapılan haberde, Kıbrıslıtürk polisinin Foteini Amanatidu’nun işlemlerini yapıp geçiş izni vermesine rağmen Kıbrıslırum polisinin, karantina yerinin hazır olmadığı iddia edilerek kendi vatandaşına geçiş izni verilmediği iddia edilmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık