koronavirusBritanya’da işe gitmeye zorlayan patrona ceza

Korona virüsü vakalarının yeniden artışa geçtiği Büyük Britanya'da karantinayı delenlere verilecek para ceza artırıldı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 20, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Korona virüsü vakalarının yeniden artışa geçtiği Büyük Britanya’da karantinayı delenlere verilecek para ceza artırıldı. Yeni kurallara göre, evlerinde tedavi gören veya temaslı olan kişilerin zorunlu karantinayı delmesi halinde karşılaşacakları para cezası 10 bin sterline (97 bin 616 TL) kadar çıkabilecek.

Britanya’daki uzmanlara göre, karantinada kalması gereken her beş kişiden dördü kuralları deliyor. 28 Eylül’de yürürlüğe girecek yasa kapsamındaysa, kurallara uymayanlara ilk seferde 1000 sterlin (9 bin 760 TL) para cezası verilecek. Suçu tekrarlayan kişilere ve yüksek riskli ihlallerde bulunduğu tespit edilenlere kesilen ceza 10 bin sterline kadar çıkabilecek.

İşe gitmeye zorlayan patrona da ceza

Britanya hükümeti, yeni önlemler kapsamında karantinada kalması gereken kişileri işe gelmeye zorlayan işverenlere de benzer miktarlarda ceza kesecek. En yüksek cezaların, çalışanları işe gelmeye zorlayan patronlar başta olmak üzere, başkalarının izolasyonunu engelleyen kişilere verileceği açıklandı.

Düşük gelirliye 500 Sterlin karantina desteği

Ayrıca, düşük gelirli olup izolasyonda kalması gereken ve evden çalışamayan kişilere 500 sterlin yardım yapılacak.

Johnson: Kimse hafife alamayacak

Büyük Britanya Başbakanı Boris Johnson, yeni kuralları açıkladığı konuşmasında “Bu sayede kimse bu durumun ciddiyetini hafife alamayacak. Yeni kurallar, virüsü kapmanız veya temas nedeniyle izole olmanız gerektiğinde bunu yasal olarak yapmak zorunda olduğunuz anlamına geliyor” dedi.

İngiltere’de dün 4 bin 422 yeni vaka kaydedilirken, 27 can kaybı yaşandı. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık