koronavirusBritanya’da 100 civarında Kıbrıslı hayatını kaybetti

Britanya'da koronavirüse bağlı gelişen semptomlar nedeniyle ortalama 100 civarında Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk hayatını kaybetti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 7, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Britanya’da koronavirüse bağlı gelişen semptomlar nedeniyle ortalama 100 civarında Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk hayatını kaybetti.

Britanya’da koronavirüs salgının başladığı günden bu yana yaklaşık 100 Kıbrıslı hayatını kaybetti. Britanya Kıbrıs Federasyonu Başkanı Christos Karaolis, Cyprus Mail’e yaptığı açıklamada, ölümlerin yaklaşık yüzde 70’inin Kıbrıslırumlar, yüzde 30’unun da Kıbrıslıtürkler olduğunu kaydetti.

Karaolis yaptığı açıklamada, ölümlerin sayısının gerçekten yüksek olduğunu belirterek, bunu bir “trajedi” olarak niteledi.

Karaolis, Britanya’daki salgının merkezinin Londra olduğunu da belirterek, “Britanya’daki salgının merkez üssü Kıbrıslıların çoğunun yaşadığı Londra olduğu göz önüne alındığında, bu rakamları beklediğimizi de akılda tutmak zorundayız” dedi.

Karaolis, örgütünün Birleşik Krallık’taki savunmasız insanlara, özellikle de yaşlılara destek sağlamak ve evlerine yiyecek ve ilaç teslim etmek için yerel yetkililerle birlikte çalışan 40 gönüllüyü bir araya getirdiğini de ifade ederek, “ihtiyacı olan Kıbrıslılara yardım etmeye hazırız. Salı akşamı yeni girişimleri tartışacağız ve uygulamaya yönelik önlemleri destekleyeceğiz” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık