MüzakerelerBritanya: Kıbrıs’ta 2016 Sonuna Kadar Çözüm Mümkün

Britanya’nın Lortlar Kamarası’nda Kıbrıs sorunu ile ilgili yapılan bir tartışma sırasında,  Britanya’nın Kıbrıs’ta barışın sağlanması için her zamankinden daha iyi bir fırsat yaratıldığı görüşü ifade edildi ve Britanya’nın 2016 yılının sonuna kadar bir çözüm bulunmasının “ulaşılabilir bir hedef” olduğuna inandığı belirtildi. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Barones Joyce Anelay’nın adına konuşan Baroness Goldie, “hükümet, yılın sonuna kadar bir mutabakatın sağlanmasının mümkün olduğuna inanıyor. Her iki taraf, BM himayesinde,  söz konusu hedefe ulaşmak için yorulmadan çalışıyor. Britanya, iki...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 3, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Britanya’nın Lortlar Kamarası’nda Kıbrıs sorunu ile ilgili yapılan bir tartışma sırasında,  Britanya’nın Kıbrıs’ta barışın sağlanması için her zamankinden daha iyi bir fırsat yaratıldığı görüşü ifade edildi ve Britanya’nın 2016 yılının sonuna kadar bir çözüm bulunmasının “ulaşılabilir bir hedef” olduğuna inandığı belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Barones Joyce Anelay’nın adına konuşan Baroness Goldie, “hükümet, yılın sonuna kadar bir mutabakatın sağlanmasının mümkün olduğuna inanıyor. Her iki taraf, BM himayesinde,  söz konusu hedefe ulaşmak için yorulmadan çalışıyor. Britanya, iki lideri harcadıkları çabalar için tebrik ediyor ve yardımcı olmak amacıyla elinden geleni yapacak. Anlaşmadan yararlananlar Kıbrıslılar olacak ama herkes yararlanabilir” dedi.

Baroness Goldie, “yaşanan zorlukların önemini azımsamıyoruz. Alınması gereken zor kararlar olacak. Tüm taraflar cesaret göstermeli ve uzlaşmaya istekli olmaları gerekir. Ancak mükâfatların fedakârlıklardan daha çok olacağını inanıyoruz. İki lidere ve iki topluma kalıcı barış için ortaya çıkan fırsattan yararlanmaları çağrısında bulunuyorum. Sizi, Lortları (Britanya) hükümetin bu kritik dönemde her iki tarafı destekleyeceğine dair temin ediyorum” şeklinde konuştu.

Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla yapılan müzakerelere değinen Baroness Goldie “iki toplumun liderleri, Anastasiades ve Akıncı’nın gösterdikleri cömert çabaları ümit yarattı ve tartışmasız karmaşık sorunlarla karşı karşıya geldiler” dedi.

Baroness Goldie, Britanya Başbakanı, Dışişleri Bakanı ve Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakan hem adadaki hem Türkiye hem Yunanistan ile tüm “anahtar oyuncularla” temaslarda bulunduklarını ifade ederek, “onlar bir çözüme ulaşmak için aynı arzuyu paylaştıklarına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Britanya’nın rolüne değinen Baroness Goldie, “Birleşik Krallık,  destekleyici ama kesintisiz; onları teşvik etmek istiyoruz müdahale etmek istemiyoruz” dedi.

Britanya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, “Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmasından hem siyasi hem de ekonomi açıdan yararlar açık ve net. Birleşik bir Kıbrıs, hem Kıbrıslılar hem de geniş bölgenin refahını artıracak. Birleşik bir Kıbrıs daha geniş ve daha verimli bir ekonomiye sahip olacak. Daha istikrarlı bir yatırım ortamı yaratacak ve Türkiye ve geniş Orta Doğu bölgesi ile daha fazla ticaret fırsatları yaratacak ve tüm Kıbrıslıların çıkarları için doğal kaynaklarını tümü keşfedebilecek” dedi.

Yetkili,  devamla, güvenlik açısından birleşik bir Kıbrıs “cesaret, hoşgörü ve toplumlararası işbirliği alanlarında bir örnek olacak” dedi ve diğer ülkelerin uyumsuzluk ve bölünme ile karşı karşıya geldikleri bir zamanda Kıbrıs’ın “istikrarın deniz feneri” olacağını söyledi.

Kıbrıs sorunuyla ilgili tartışmada konuşan Muhafazakâr Parti üyesi Lord Northbrook ise, geçen Temmuz ayında Kıbrıs’ın kuzeyine yaptığı son ziyareti sırasında yetkililer ile görüştüğünü söyledi.

Lord Northbrook, görüşmelerde hala daha önemli sorunlar olduğunu ve bunların 2016 yılında bir çözümün bulunmasını engelleyeceği izlenimi verdiğini söyledi.

Lord Northbrook, devamla, Kıbrıslıtürk Toplumu lideri Mustafa Akıncı ile yaptığı görüşme sırasında, kendisine “açıkçası, bizim kuşak bir çözüme ulaşmak için son şans” dediğini anımsattı.

kha

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık