koronavirusBrezilyalı bilim insanından uyarı: Daha ölümcül varyantlar çıkabilir

Brezilya'da korona virüsü nedeniyle can kayıpları rekor seviyelere çıkarken, Latin Amerika'nın en tanınmış nörobilimcilerinden Miguel Nicolelis'ten dünyaya uyarı geldi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 4, 2021
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Latin Amerika ülkesi Brezilya’da korona virüsü salgınının önüne geçilemezken, ölü sayıları iki gün üst üste rekor seviyeye yükseldi. Brezilya’da önceki gün 1726 kişi Covid-19 nedeniyle ölürken, dün de 1910 kişi vefat etti.

Bu verilerle, Brezilya’daki toplam ölü sayısı 259 bin 271’e yükseldi. Brezilya şu an, dünya çapındaki ölümlerin yüzde 10’unun yaşandığı ülke konumunda. Son 24 saatte 71 bin 704 yeni vaka da açıklanırken, ülkedeki toplam vaka sayısı 10.7 milyona yükseldi. 

Brezilya’nın Manaus eyaletinde ortaya çıkan ve daha hızlı yayılan P1 ismli varyant ise bilim insanları arasında endie yaratmaya devam ediyor. Son olarak, ABD’nin prestijli eğitim kurumlarından Duke Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan ünlü Brezilyalı nörobilimci Miguel Nicolelis, uluslararası toplumdan Brezilya’nın aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’ya baskı yapılmasını istedi.

‘Brezilya böyle devam edecekse Avrupa’nın önlem almasının anlamı ne?’

The Guardian gazetesine konuşan Nicolelis, ülkedeki salgının kontrol altına alınmaması nedeniyle yeni ve daha öldürücü varyantların ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu. Nicolelis, “Dünya, Brezilya’nın pandemiyle mücadeleye karşı yarattığı riskler karşısında öfkeyle sesini yükseltmeli. Eğer Brezilya bu virüs için üreme noktası olmaya devam edecekse, pandemiyi Avrupa veya ABD’de bastırmanın manası ne?” dedi. Nicolelis, “Virüsün buradaki seviyelerde yayılmasına izin verirseniz, yeni mutasyonların ve hatta daha ölümcül varyantların ortaya çıkmasına da izin verirsiniz” diye konuştu. 

‘Açık hava laboratuvarı’

Brezilyalı bilim insanı, ülkenin korona virüsü açısından bir ‘açık hava laboratuvarı’ haline geldiğini söyleyerek, “Bu mesele dünyayla ilgili. Küresel” uyarısında bulundu. Devlet Başkanı Bolsonaro’nun salgını başından bu yana küçümseyerek yeterli tedbir almamasına tepki gösteren Nicolelis, “250 bin ölüyü geçtik ve eğer bir şey yapılmazsa, önümüzdeki mart ayına kadar 500 bin kişiyi kaybedebiliriz. Bu korkutucu ve trajik bir beklenti ama mümkün” dedi.

Nicolelis, Bolsonaro’nun ‘pandemi yönetiminin dünya çapındaki 1 numaralı düşmanı’ haline geldiğini belirterek, Brezilyalı liderin tüm dünyayı tehlikeye attığını söyledi. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık