AktüelDünyaBrezilya’da homofobi ve transfobi artık suç sayılacak

Brezilya’da anayasa mahkemesi ülkede aşırı sağ iktidarın LGBTİ+ haklarını sınırlandıracağı endişelerine karşılık, homofobi ve transfobinin suç sayılmasına karar verdi. Independent’ta yer alan habere göre, mahkeme Brezilya’nın ırkçılıkla mücadele yasası kapsamında homofobi ve transfobiyi suç olarak kabul eden mahkeme kararının, mevcut yasaların LGBTİ+ bireyleri koruyamadığı gerekçesiyle verildiğini söyledi. Suçlular artık beş yıla kadar hapis cezası alabilecek. Her 16 saatte bir homofobik cinayet LGBTİ+ haklarını savunan sivil toplum kuruluşu Grupo Gay da Bahia verilerine göre 2018 yılında...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 14, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Brezilya’da anayasa mahkemesi ülkede aşırı sağ iktidarın LGBTİ+ haklarını sınırlandıracağı endişelerine karşılık, homofobi ve transfobinin suç sayılmasına karar verdi.

Independent’ta yer alan habere göre, mahkeme Brezilya’nın ırkçılıkla mücadele yasası kapsamında homofobi ve transfobiyi suç olarak kabul eden mahkeme kararının, mevcut yasaların LGBTİ+ bireyleri koruyamadığı gerekçesiyle verildiğini söyledi.

Suçlular artık beş yıla kadar hapis cezası alabilecek.

Her 16 saatte bir homofobik cinayet

LGBTİ+ haklarını savunan sivil toplum kuruluşu Grupo Gay da Bahia verilerine göre 2018 yılında Brezilya’da 420 LGBTİ+ birey öldürüldü. 2019’da ise yıl başından bu yana 141 LGBTİ+ bireyin öldürüldüğü belirtiliyor. TransEurope verilerine göre, 2017 yılında da trans birey cinayetlerinde dünya lideri olan Brezilya’da 171 trans birey öldürüldü.

Veriler her 16 saatte bir insanın homofobik saldırılarda öldürüldüğünü gösteriyor.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık