koronavirusBrezilya varyantı: Biyolojik Fukuşima

COVID-19'un Brezilya varyantı, bilim insanları tarafından günlük ölümlerin 4.000 işaretini aşmasının ardından "biyolojik Fukushima" olarak adlandırıldı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 8, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Brezilya’da hastaneler, virüse karşı küresel mücadeleyi “tehdit eden” süper mutant suşların yükselişinin ortasında tedaviyi beklerken insanların düşmesiyle kırılma noktasında.

Ülkenin salgın müdahale ekibinin eski bölgesel koordinatörü Dr. Miguel Nicolelis, Brezilya’nın krize verdiği yanıtı “tam bir felaket” olarak nitelendirdi.

BBC canlı yayınında konuşan doktor Nicolelis,  “Brezilya tarihindeki en büyük insanlık trajedisi” dedi ve ekledi “1 Temmuz’a kadar 500 bin ölüme ulaşabiliriz, bu son tahmin.”

“Ancak Washington Üniversitesi, bulaşma oranının yaklaşık yüzde 10 artması durumunda 600 bin ölümle karşılaşabileceğimizi öne süren başka bir tahmin yayınladı.

“Zincirleme bir reaksiyon başlatan ve kontrolden çıkmış bir nükleer reaktör. Bu biyolojik bir Fukuşima.”

“Gezegen için tehdit”

Bilim insanı ayrıca, ölü sayısı 337.000’e ulaştığında virüsün yeni türlerini endişelendirme tehdidinin arttığı konusunda uyardı – Brezilya şu anda 555 bin ile ABD’den sonra ikinci sırada.

Dr Nicolelis şunları söyledi: “Brezilya şu anda dünya çapında pandeminin sadece merkez üssü değil, uluslararası toplumun gezegendeki pandemiyi kontrol etme çabalarının tamamı için bir tehdit.

“Her hafta yeni varyantlar üretiyoruz ve bazıları daha ölümcül olabilir .. sonunda tüm dünyaya bunu yapabilir.”

92 varyant var 

Raporlar, şu anda ülkede çok daha bulaşıcı olduğu düşünüldüğü için büyük bir endişe nedeni haline gelen P.1 veya Brezilya varyantı da dahil olmak üzere 92 varyantın tespit edildiğini söylüyor.

Salı günü, Brezilya Sağlık Bakanlığı, önceki 24 saat içinde, ülkenin önceki tek günlük rekorunun çok üzerinde bir başka 4 bin 195 COVID-19 ölümü bildirdi.

Brezilya, daha bulaşıcı bir yerel varyant ve yetersiz sosyal mesafe çabaları kontrolsüz bir salgını körüklediği için Şubat sonundan bu yana her hafta günlük ölüm rekorları kırdı.

Yeni Reuters analizine göre, ABD salgınını engelleyen kitlesel aşılar ile, hızla salgının merkez üssü haline geldi ve küresel olarak günde dört ölümden birine katkıda bulundu.

Hastanelerin kırılma noktasında olduğu bildiriliyor – tanıkların onları oksijen kaynakları azaldıkça bir ortaçağ veba salgınından sahnelere benzetmesi.

Çoğu eyalette, Covid-19 hastaları yoğun bakım yataklarının yüzde 90’ından fazlasını işgal ediyor.

Epidemiyolog Ethel Maciel, ülkenin “korkunç bir durumda” olduğunu söyledi.

“Aşı yaptığımız hızda … virüsün aşırı hızlı yayılmasını yavaşlatmanın tek yolu, en az 20 gün boyunca etkili bir karantina.”

Ancak, virüsün artan tehdidine rağmen, Başkan Jair Bolsonaro kısıtlamalar getirmeyi reddetti.

(PT) 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık