AktüelEkonomi PolitikPolitikaBrezilya seçimleri: Sağ popülizm ile merkez sol çekişmesi

Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 9, 2018
Djumba Hotel & Cafe

Brezilyalılar dün, ülkeyi yakın tarihte en çok bölen seçim için sandık başına gitti. Aşırı sağcı aday Jair Bolsonaro, İşçi Partili rakibi Fernando Haddad’a 17 puan fark atsa da, beklentilerin aksine ilk turda kazanamadı. Anketlere göre ikinci turda adaylar başabaş gidiyor.

Latin Amerika’nın en büyük ekonomisi olan Brezilya, yeni devlet başkanını seçmek için dün sandık başındaydı. Ülkenin geleceği açısından kader oylaması olarak görülen seçimlerde, aşırı sağcı aday Jair Bolsonaro sağladığı rüzgara rağmen ipi ilk turda göğüsleyemedi. Oylama ikinci tura kaldı.

ANKETLER: İKİNCİ TURDA SONUÇ ‘EŞİT’

Aşırı sağcı, kadın düşmanı ve homofobik açıklamalarıyla ‘Brezilyalı Trump’ olarak adlandırılan aşırı sağcı Bolsonaro, ilk tur oylamasında yüzde 46 oranında oy aldı. İşçi Partili aday Fernando Haddad ise yüzde 29’da kaldı. Ancak uluslararası basın kuruluşları, oylamanın ikinci tura kalması halinde anketlerde adayları başabaş gösterdiğine dikkat çekti. Anketler, Bolsanora’nın bölücü söyleminden hoşlanmayan Brezilyalıların da Haddad’a destek vereceğini öngörüyor.

Öte yandan, başkanlık seçimleri ile eş zamanlı olarak yapılan parlamento seçimlerini, Bolsonaro’nun liderliğindeki Sosyal Liberal Parti kazandı. Yakın zamana kadar etkisiz sayılan bu partinin Kongre’deki en büyük güç olması, uzmanlar tarafından ‘Brezilya siyasetinde deprem etkisi’ olarak nitelendi. Uzmanlar, aşırı sağcı bir lider ile partinin yükselişini, İşçi Partisi’ne atfedilen yolsuzluklara ve artan suç oranlarına bağlıyor.

Eski bir asker olan Bolsanora’nın sürekli ‘düzeni sağlama’ vurgusu yapması ve suçlulara ağır cezalar verilmesinden söz etmesi ise birçok Brezilyalıya 20 yıllık askeri diktatörlüğü hatırlatıyor. Bolsanora, kadın düşmanı, kürtaj karşıtı ve homofobik açıklamaları nedeniyle de seçim sürecinde sık sık protesto edildi.

Aşırı sağcı lider ilk tur zaferinin ardından yaptığı konuşmasında solu hedef gösterdi. Bolsonaro, ‘ülkenin sonunun ekonomik krizdeki komşu Venezuela’ya benzememesi’ gerektiğini söyleyip, “Sola doğru bir adım daha atamayız” dedi.

Oylamanın ikinci tura kalmasıyla rahatlamış görünen Fernando Haddad ise bu durumu ‘altın bir fırsat’ diye niteledi. Haddad, ‘ilk tur sonuçlarının Brezilya’da demokrasinin karşı karşıya bulunduğu risklere dikkat çektiğini’ belirterek, “Bu duruma sorumluluk hissiyatıyla yaklaşmalıyız. Bu ülkenin demokratlarını birleştirmeyi, eşitsizliği azaltmayı ve toplumsal adaleti sağlamayı istiyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu 28 Ekim’de yapılacak.

Kaynak: bbctürkçe, gazete duvar

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır. Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır. Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır. Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Destek Olun!İlkeli yayınlarımızın
sürdürülebilirliği için bize destek ol.
Reklam vermek için tıklayın

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©