AktüelDünyaBrexit yine ertelendi

Avrupa Birliği, İngiltere'nin yılan hikayesine dönen Brexit sürecinin ertelenmesini kabul etti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 28, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Avrupa Birliği, İngiltere’nin yılan hikayesine dönen Brexit sürecinin ertelenmesini kabul etti. Normal şartlarda perşembe günü gerçekleşmiş olması planlanan Brexit, 31 Ocak’a kadar ertelendi. İngiltere parlamentosu Brexit anlaşmasını daha erken kabul ederse, AB’den ayrılma bu tarihten önce de gerçekleşebilecek.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, İngiltere’nin birlikten ayrılmasını (Brexit) üç ay daha erteleme kararı aldıklarını açıkladı. İngiltere’de Avam Kamarası bugün Başbakan Boris Johnson’ın 12 Aralık’ta erken seçime gidilmesi önerisini oylayacak.

Tusk Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Brexit’in 31 Ocak’a kadar ertelendiğini duyurdu. Tusk, “27 AB ülkesi İngiltere’nin Brexit’i 31 Ocak 2020’ye dek erteleme talebini kabul etme konusunda anlaştı. Bu kararın yazılı bir şekilde resmileştirilmesi bekleniyor” dedi. Ancak bu uzatmanın özelliği, esnek olması.

İngiltere Parlamentosu, Johnson’ın Brüksel ile üzerinde anlaştığı Brexit Anlaşması’nı 31 Ocak’tan önce onaylarsa, İngiltere bu tarihten önce AB’den ayrılabilecek. 27 AB ülkesi ayrıca İngiltere’nin birlikten ayrılma koşullarının gelecekte yeniden müzakere edilmemesini kararlaştırdı.

Öte yandan İngiltere’de Avam Kamarası bugün Başbakan Boris Johnson’ın 12 Aralık’ta erken seçime gidilmesi önerisini oylayacak. Muhalefet partilerinden İskoçya Ulusal Partisi (SNP) ile Liberal Demokrat Parti ise 9 Aralık’ta seçime gidilmesini öneriyor. Ana muhalefetteki İşçi Partisi ise İngiltere’nin AB’den anlaşma olmadan ayrılması ihtimalinin tümüyle ortadan kalkması halinde erken seçime destek vereceğinin açıklamıştı.

Son erteleme öncesi, İngiltere’nin perşembe günü AB’den ayrılması öngörülüyordu.


Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık