AktüelGazedda'nın Gündemi”Böyle bir din eğitimi laiklik ilkesiyle bağdaşmıyor”

Uzun yıllar Kıbrıs’ın kuzeyinde de eğitim veren Prof. Dr. Levent Köker, Anayasa Mahkemesi’nin Din Eğitimi kararını yorumladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 17, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Uzun yıllar Kıbrıs’ın kuzeyinde de eğitim veren Prof. Dr. Levent Köker, Anayasa Mahkemesi’nin Din Eğitimi kararını yorumladı. 

Prof. Dr. Levent Köker, Medyascope’te yayınlanan Hukuk ve Demokrasi programında, Anayasa Mahkemesi’nin Din Eğitimi ile ilgili aldığı kararı ve sonrasında özellikle Türkiye’den verilen tepkileri yorumladı. Köker, Anayasa Mahkemesi kararı için “Tavsiyem odur ki kararı yerden yere vurmakta sıraya dizilenler önce kararı okusunlar” yorumunu yaptı.

Köker açıklamasında şunları kaydetti:

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Anayasa Mahkemesi (AYM), kamuoyunda ‘Kur’an kursları kapatıldı’ diye lanse edilen kararı sonrasında Türkiye’de çok ağır eleştirilere hedef oldu. Eleştiriler, kararın ‘otoriter, jakoben laiklik’ anlayışını yansıttığı ve din ve vicdan hürriyetine aykırı olduğu noktalarında yoğunlaştı.

Daha da ileri gidilerek, kararın mutlaka düzeltilmesi gerektiği, aksi halde Türkiye’nin tavrının değişeceği gibi ‘yakışıklı olmayan’ ifadeler de kullanıldı. Bu tepkiler iki bakımdan önemli:

Bir kere, tepkiler Kıbrıs’ta iki devletli çözüm isteyen Türkiye’nin KKTC’yi bir devlet gibi görmediğini açığa vurduğu için dikkat çekiciydi. Uluslararası alanda Türkiye’nin tezlerine uygun düşmeyen bu tavrın yanında, ikinci olarak laiklik konusu gündeme geldi.

Mahkeme, KKTC bünyesindeki Din İşleri Dairesi’nin ‘hafızlık eğitimi’ vermesiyle ilgili düzenlemeyi iptal ederken, anayasal bir zorunluluk olan ‘devletin gözetim ve denetim fonksiyonu’nun yerine getirilemeyeceğini öncelikle tespit etmektedir. Sonra, herkesçe kabul edilen özgürlükçü bir laiklik tanımından hareketle, böyle bir din öğretim ve eğitiminin laiklik ilkesiyle bağdaşmazlığını gerekçelendirmektedir.

Bu açıdan baktığımızda, KKTC Anayasa Mahkemesi’nin kararı, Türkiye’nin hayli sorunlu ve bir bakıma ‘dayatmacı’ laiklik anlayışına eleştirel gözle bakabileceğimiz, bu anlamda özgürlükçü laiklik anlayışının gereklerini yeniden düşünebileceğimiz bir kaynak niteliğinde görünmektedir. Tavsiyem odur ki kararı yerden yere vurmakta sıraya dizilenler önce kararı okusunlar!”

Videonun tamamını izlemek için:

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık