AktüelEkonomi PolitikBorrell: Maraş’ta süreç BMGK Kararları tarafından yönlendirilmeye muhtaçtır

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Maraş'ın statüsünü değiştirmek için tek taraflı kararların kabul edilemez olduğunu vurguladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 21, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Maraş’a yönelik açıklamalarda bulundu.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Maraş’ın statüsünü değiştirmek için tek taraflı kararların kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Borrell, AB’nin BMGK’nın 550 (1984) ve 789 (1992) kararları da dahil olmak üzere, tam olarak saygı duyulması gereken Varosha ile ilgili ilgili BM Güvenlik Konseyi kararları tarafından yönlendirilmeye devam ettiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

”Varosha ile ilgili olarak bu kararlara uygun olmayan hiçbir işlem yapılmamalıdır. AB, Varosha’daki durumdan Türkiye hükümetini sorumlu tutmaya devam ediyor. AB, yarının BM Güvenlik Konseyi’nin Kıbrıs konusundaki kapalı istişaresini yakından takip edecek ve buna göre bir sonraki adımlara karar verecektir.”

Kapalı Maraş’ın bir kısmının askeri bölge statüsünün kaldırılmasına yönelik kararın ardından açıklama yapan Borrell, Maraş’ta atılan tek taraflı adımların kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Borrell, Maraş’la ilgili olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına uyulması yönünde çağrı yaptı. 

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Maraş’a yönelik açıklamalarından endişe ettiğini belirten Borrell, BMGK kararları dışına çıkılamayacağını anımsattı. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık