AktüelDünyaPolitikaBolivya darbesi, Morales’in lityum anlaşmasını durdurmasından sonra gerçekleşti

Bolivya'da ABD destekli darbenin arkasında lityum şirketinin olduğu ortaya çıktı. Darbenin ardından lityum pili kullanan Tesla isimli şirketin hisselerinde hızlı bir artış gözlemlendi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 13, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Bolivya’da 14 yıldır ülkeyi başarıyla yöneten ve dördüncü defa seçimi kazanan Devlet Başkanı Evo Morales’in istifasıyla sonuçlanan ABD destekli darbenin arkasında büyük şirketlerin Bolivya’nın yer altı kaynaklarına göz diktiği anlaşıldı.

Dünyadaki lityum rezervinin yüzde 60’ına sahip olan Bolivya’da Morales’in, Almanya merkezli çokuluslu ACI Systems Alemania (ACISA) ile yapılan lityum anlaşmasını durdurmasından birkaç gün sonra ABD destekli darbenin yapılması dikkat çekti.

Lityum pili kullanan Tesla şirketinin tedarikçisi ACISA, DW’ye yaptığı açıklamada, şirketin lityum projesinin “siyasi durgunluk ve berraklaşma”nın sağlanmasının ardından devam edeceğinden emin olduklarını kaydetmişti. Darbenin hemen ardından Tesla şirketinin hisseleri yükselişe geçti.

Morales iktidara geldiği günden bu yana ülke bağımsızlığı adına birçok alanda kamulaştırma politikaları izlemişti.

Morales’in kamulaştırdığı şirketler arasındaki doğalgaz dağıtım şirketi Sergas, ABD destekli darbenin önemli figürlerinden Luis Fernando Camacho’nun babası José Luis Camacho’ya aitti.

Morales: Tarihin en sinsi ve kötü darbesi yapıldı

Bolivya’da Evo Morales’in muhalefetin sokak gösterileri ve ordunun baskısıyla istifa etmesinin ardından, muhalif senatör Jeanine Áñez geçiş sürecinde devlet başkanlığı görevini yürüteceğini ilan etti. Morales bu adıma, “Tarihin en sinsi ve kötü darbesi yapıldı” tepkisini gösterdi.

Bolivya’da halkın iradesine saldırıldığını belirten Morales, “Tarihin en sinsi ve kötü darbesi yapıldı. Sağcı darbeci bir senatör, önce kendini Senato Başkanı, ardından da yasama çoğunluğu olmadan etrafında bir grup suç ortağı ve halka baskı yapan güvenlik güçlerinin eşliğinde Bolivya’nın Geçici Devlet Başkanı ilan ediyor. Bu darbe, polis ve darbe için kullanılan askerlerin öldürdüğü kardeşlerimizin üzerine yapılmıştır” değerlendirmesinde bulundu.

Morales, Anez’in başkanlık görevini üstlenmesinin Bolivya anayasası ve yasama meclisi normlarına aykırı olduğunu savundu.

Áñez, Evo Morales, Çokuluslu Yasama Meclisi’nin (ALP) üst kanadı olan Senatörler Meclisi’nin başkan yardımcısıydı. ALP’de dün düzenlenen ve Morales’in liderliğini yaptığı Sosyalizm Hareketi Partisi mensuplarının katılmadığı için çoğunluğun sağlanamadığı oturumda, kendini ülkenin geçici devlet başkanı ilan etmişti.

Başkanlık yemini etmesinin ardından elinde büyük bir İncil’le devlet başkanlığı sarayına giren Anez’e eşlik eden kalabalığın, “İncil saraya geri döndü” sloganı atması dikkati çekmişti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık